Путін запропонував Казахстану й Узбекистану створити "троїстий газовий союз". У Ташкенті заявили: керуються національними інтересами
На думку ЗМІ, під час зустрічі президента РФ Володимира Путіна із президентом Казахстану Касимом-Жомартом Токаєвим наприкінці листопада російський президент запропонував Казахстану створити "троїстий газовий союз". Згодом відбулася телефонна розмова між Путіним і президентом Узбекистану Шавкатом Мірзійоєвим, нагадала "Газета".
Агентство EADaily зазначило, що через холоди Узбекистану бракує газу і країною прокотилися віялові вимкнення електроенергії. Після цього з'явилися чутки, що дефіцит створюють штучно, щоб схилити до союзу із РФ.
Міністр енергетики Узбекистану під час звернення 6 грудня наголосив, що Узбекистан веде перемовини, щоб імпортувати газ у сусідів, але в межах комерційного контракту, а не завдяки "якомусь альянсу або союзу".
"Потрібно зазначити, що [дефіцит енергоресурсів] не пов'язаний із зовнішніми чинниками. Це пов'язано зі зростанням внутрішнього споживання, зростанням економіки, зростанням чисельності населення й добробуту та доходів людей, через що різко зростає потреба й попит на енергоресурси. Потрібно зазначити, що це наша провина, що ми не можемо покривати цю потребу на достатньому рівні й у достатніх обсягах", – пояснив він.
Міністр заявив: Узбекистан веде переговори, керуючись "національними інтересами".
Зі свого боку заступник міністра закордонних справ Казахстану Роман Василенко 30 листопада заявляв, що "газовий союз" ще рано обговорювати, повідомляло Tengrinews. Він зазначив: "Принципова позиція Казахстану полягає в тому, що він не дає змогу використовувати свою територію для обходу санкцій".
Контекст:
Після вторгнення в Україну Росія поетапно скоротила транспортування газу до Євросоюзу газогоном "Північний потік". На тлі зниження постачання газу до Європи Росія намагається переорієнтуватися на інші ринки.
Територією РФ, Узбекистану й Казахстану пролягає трансконтинентальна система газогонів Середня Азія – Центр. Побудована за часів СРСР, вона була призначена для постачання газу з Туркменії до Росії, повідомляє EADaily.
Узбекистан частково залежить від закордонного газу. На газові ТЕС Узбекистану припадає вироблення 80–90% електроенергії. Тому брак газу одразу призвів до перебоїв. Як зазначило агентство Reuters, у країні виробляють приблизно 52 млрд м&³3; природного газу на рік, водночас імпорт становить 4 млрд м&³3;, а експорт – 2,7 млрд м&³3;.
Агентство підкреслило, "холодне" ставлення Узбекистану до російської пропозиції демонструє "зростання труднощів" Москви у нав'язуванні своєї волі іншим колишнім радянським республікам.