Єврокомісія запропонувала механізм регулювання цін на газ

У Єврокомісії запропонували, як регулювати ціни на газ
Фото: pixabay.com
На тлі світової енергетичної кризи у Євросоюзі розробили екстрений механізм корекції газового ринку для захисту підприємств і домашніх господарств ЄС від надмірних стрибків цін на газ. Про це повідомляють на сайті Єврокомісії 22 листопада.

Зазначають, що після російського вторгнення в Україну і перетворення постачання енергоносіїв на зброю ціни на природний газ досягли безпрецедентного піку в ЄС, сягнувши рекордного максимуму в другій половині серпня. Екстремальний стрибок цін упродовж майже двох тижнів завдав серйозних збитків європейській економіці, вплинув на ціни на електроенергію і підвищив загальну інфляцію.

Комісія пропонує запобігти повторенню таких епізодів за допомогою тимчасового й цілеспрямованого інструменту для автоматичного втручання на газових ринках у разі різкого підвищення цін на газ.

Згідно з пропозицією Єврокомісії, механізм набуде чинності за двох одночасних обставин. Одна з них – підвищення ціни ф'ючерсів на місяць наперед до €275 за мВт-год упродовж двох тижнів, за основу беруть газовий індекс TTF. Друга умова – розбіжність ціни на газ у ЄС порівняно з іншими міжнародними індексами або на ринку скрапленого природного газу на понад €58 за мВт-год протягом 10 днів.

За наявності обох умов наступного дня набуде чинності механізм корекції ціни, і заявки, що перевищують поріг безпеки, приймати не будуть. Механізм може бути активовано з 1 січня 2023 року.  

Щоб відреагувати на можливі ненавмисні негативні наслідки обмеження ціни, пропозиція передбачає, що механізм може бути негайно зупинено у будь-який час. Це може статися автоматично з деактивацією, коли розриву між ціною TTF і ціною ЗПГ не фіксуватимуть протягом 10 послідовних торгових днів. Також механізм можуть зупинити рішенням комісії, якщо виявлять ризики для безпеки постачання союзу, зусиль зі скорочення попиту, потоків газу всередині ЄС чи фінансової стабільності.

Контекст:

Після повномасштабного вторгнення РФ в Україну, яке розпочалося 24 лютого, країни Заходу ввели кілька пакетів санкцій проти Росії, а також почали масово відмовлятися від російських нафти і газу та шукати їм альтернативу.

5 серпня Єврокомісія затвердила план економії газу на 15%, щоб заощадити паливо "на цю зиму і підготуватися до можливих перебоїв з постачанням газу з Росії, яка постійно використовує енергоносії як зброю". Це сталося на тлі скорочення постачання російського газу "Північним потоком".

Глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн заявила, що російський "Газпром" навмисно тримає свої сховища напівпорожніми. Водночас у 12 країнах – членах ЄС російські постачання вже обмежено або повністю зупинено. Тому Європа має бути готовою до найгіршого сценарію – до повної зупинки постачання газу рано чи пізно, попередила глава Єврокомісії.

5 вересня газета Financial Times повідомила, що Єврокомісія підготувала два можливі варіанти обмеження цін на газ із Росії. Згідно з проєктом, розглядали можливість обмежити ціну на весь імпорт із РФ або для певних країн (залежно від ступеня їхньої енергетичної незалежності).