Путін запросив Сі Цзіньпіна приїхати до Москви навесні наступного року

Путін і Сі Цзіньпін провели перемовини за допомогою відеозв'язку
Фото: EPA
Президент Росії Володимир Путін провів переговори за допомогою відеозв'язку із главою Китаю Сі Цзіньпіном і запросив його до Москви навесні 2023 року. Відео розмови 30 грудня публікували російські ЗМІ, зокрема "Коммерсантъ".

"Не сумніваюся, що й ми знайдемо з вами можливість зустрітися особисто. Чекаємо на вас, шановний пане главо, дорогий друже, навесні наступного року з державним візитом до Москви. Це продемонструє всьому світу міцність російсько-китайського зв'язку щодо головних питань, стане головною політичною подією року у двосторонніх відносинах", сказав Путін.

Агентство Reuters зазначило, що така заява Путіна підкреслила "різкий поворот" Росії від західних держав до Китаю.

Водночас заява Сі Цзіньпіна була коротшою, і він не згадав про візит до Москви, наголосило агентство.

Контекст:

Китай від початку нападу РФ на Україну намагається дотримуватися нейтральної позиції, але прямо не засуджує дій Москви.

Глава українського МЗС Дмитро Кулеба вважає, що позиція Китаю щодо війни РФ проти України вигідніша для Києва, ніж для Москви.

15 грудня The Wall Street Journal із посиланням на політичних радників Пекіна повідомляв, що Сі Цзіньпін доручив уряду КНР налагодити тісніші економічні зв'язки із РФ.

21 грудня в Пекіні відбулася зустріч Медведєва і Сі Цзіньпіна, під час якої заступник голови Ради безпеки РФ передав главі КНР лист від Путіна. Сі Цзіньпін заявив, що в питанні "української кризи" Китай завжди "займав об'єктивну і справедливу позицію й активно просував мирні переговори", його цитує сайт МЗС КНР. "Він висловив сподівання, що відповідні сторони збережуть розважливість і виявлять стриманість, вестимуть всебічний діалог і вирішать спільні проблеми безпеки політичними засобами", – ідеться в повідомленні.

В інтерв'ю, яке вийшло 23 грудня, посол Китаю в ЄС Фу Конг заявив, що Пекін не хоче обирати "між добрими друзями" Україною й Росією. За його словами, КНР не має вигоди від війни Росії проти України й не зацікавлена в її затягуванні.