Резолюція про імпічмент Трампа надійде в Сенат 25 січня

Щоб засудити Трампа, буде потрібна підтримка щонайменше 17 республіканців у Сенаті
Фото: EPA
Якщо за підсумками судового розгляду в Сенаті експрезидента США Дональда Трампа визнають винним, Сенат зможе проголосувати за позбавлення його права ще раз балотуватися у президенти або обіймати будь-яку федеральну посаду.

Палата представників США передасть резолюцію про імпічмент експрезидента США Дональда Трампа в Сенат у понеділок, 25 січня. Про це повідомляють на сайті спікерки Палати представників США Ненсі Пелосі.

Правила Сенату вимагають, щоб судовий розгляд щодо імпічменту почали о 13.00 наступного дня після того, як документи про імпічмент було доправлено у верхню законодавчу палату Конгресу (якщо це не неділя).

Агентство Reuters повідомляє, що вчора, 21 січня, лідер республіканців у Сенаті Мітч Макконнелл просив Палату представників відкласти розгляд до середини лютого, щоб дати Трампу більше часу для підготовки захисту від обвинувачень, що він спровокував вторгнення своїх прибічників у Капітолій 6 січня.

Макконнелл зазначив, що цей імпічмент почався з "безпрецедентно швидкого та мінімального процесу" в Палаті представників. Він застеріг демократів від недостатньо ретельного процесу в Сенаті, який може позбавити колишнього президента Трампа його права на справедливу процедуру або завдати шкоди Сенату чи президентству як такому.

Його прохання було відхилено. "Ми з повагою ставимося до конституційної влади Сенату над судовим процесом і завжди уважно ставимося до справедливості процесу, зазначаючи, що у колишнього президента було стільки ж часу на підготовку до суду, скільки в наших менеджерів. Наші менеджери готові надати свої доводи 100 присяжним Сенату під час судового процесу", – ідеться в заяві на сайті Пелосі.

6 січня на мітингу, який відбувся перед Білим домом, Трамп заявив прибічникам, що ніколи не визнає поразки на виборах, і закликав іти до будівлі Конгресу, де мали оголосити переможцем виборів Байдена. Протестувальники вирушили до будівлі Конгресу США і штурмом узяли її. Трамп обіцяв піти за ними, але сам поїхав до Білого дому і спостерігав за штурмом по телевізору, стверджує CNN. Унаслідок заворушень загинуло п'ятеро людей, серед них і офіцер поліції Капітолія, а у Вашингтоні через це оголосили надзвичайний стан.

ФБР оголосило учасників штурму в розшук, за інформацію про тих, хто встановив у будівлі Конгресу США вибухові пристрої, обіцяло винагороду. Кількох протестувальників уже заарештували.

Палата представників – нижня палата Конгресу США – на засіданні 13 січня проголосувала за імпічмент Трампа. Автори резолюції висунули йому одне обвинувачення – у підбурюванні до масових заворушень. Вони вважають, що Трамп зрадив довіру на посаді президента і 6 січня, коли протестувальники взяли штурмом будівлю Конгресу США, "наразив на серйозну небезпеку урядові інститути США, поставив під загрозу цілісність демократичної системи і перешкоджав мирному переданню влади".

Тепер питання про імпічмент має розглянути Сенат США. Щоб засудити Трампа, буде потрібна підтримка щонайменше 17 республіканців у Сенаті.

Резолюцію не встигли передати в Сенат до 19 січня, коли відбулося останнє засідання верхньої палати Конгресу перед інавгурацією Байдена. Із 20 січня Трамп уже не є президентом США. Однак якщо Трампа визнають винним, Сенат зможе провести ще одне голосування і забрати у нього право обіймати будь-яку федеральну посаду, тобто заборонити знову балотуватися у президенти. Окрім того, у разі визнання винним у Трампа відберуть президентські пільги.

Це вже друга спроба усунення Трампа від влади. Уперше процедуру імпічменту запустили у вересні 2019 року. Її причиною став скандал, який почався після публікацій The Washington Post і The New York Times про ймовірний тиск глави Білого дому на президента України Володимира Зеленського під час телефонної розмови 25 липня. У розмові з ним Трамп порушив питання про розслідування діяльності в Україні Гантера Байдена – сина колишнього віцепрезидента, свого суперника на президентських виборах Джо Байдена. Зеленський пообіцяв Трампу, що новий український генпрокурор "подивиться на ситуацію". У підсумку Палата представників оголосила йому імпічмент, а Сенат відхилив обидві статті обвинувачення.

Трамп став третім лідером в історії США, щодо якого було запущено процедуру імпічменту, і єдиним, якому Палата представників оголосила імпічмент двічі. До нього розгляд вели щодо Ендрю Джонсона та Білла Клінтона.