РФ і "Вагнер" можуть використати переворот у Нігері – Блінкен

Блінкен не думає, що Росія чи ПВК "Вагнер" спровокували переворот у Нігері
Фото: EPA

Визнана у світі злочинною організацією російська ПВК "Вагнер" може скористатися нестабільністю в Нігері, де нещодавно стався переворот. Про це 8 серпня заявив ВВС держсекретар США Ентоні Блінкен.

Блінкен сказав, що він не думає, що Росія чи ПВК "Вагнер" спровокували переворот у Нігері. Однак США були занепокоєні тим, що найманці, "можливо, виявляють себе" у деяких частинах регіону Сахеля, сказав він.

"Я думаю, що те, що сталося, і те, що й далі відбувається в Нігері, було спровоковано не Росією або ПВК "Вагнер", а... вони спробували цим скористатися. Кожне місце, де з'являлася ця група "Вагнер", супроводжували смерть, руйнування та експлуатація", – додав держсекретар.

За його словами, у Нігері відбувається "повторення того, що сталося в інших країнах, де вони [вагнерівці] не принесли із собою нічого, окрім поганих речей".

Також Блінкен переконаний, що небезпека після перевороту в Нігері "зросла, а не зменшилася".

Контекст:

У Нігері 26 липня відбулася спроба державного перевороту, співробітники президентської гвардії затримали президента країни Мохамеда Базума. Невдоволені члени елітної президентської гвардії перекрили доступ до резиденції та офісів президента у столиці Ніамеї, а після зриву переговорів "відмовилися звільнити президента".

27 липня військові в ефірі національного телебачення Нігеру оголосили про державний переворот.

Від моменту здобуття незалежності колишньою французькою колонією 1960 року це вже п'ятий держпереворот у країні. Перший стався у квітні 1974 року проти президента Амані Діорі, а попередній – у лютому 2010 року, коли було повалено президента Мамаду Танджу. Також були численні спроби путчів.

Базум перебуває при владі з квітня 2021 року. Як зазначила "BBC News Україна", це перший демократично обраний президент країни. Телерадіокомпанія назвала його "великим союзником України в Африці". На сьогодні лише чотири держави Африки приєдналися до Кримської платформи, метою якої є повернення Криму під контроль України, і Нігер був однією з них.

Переворот у Нігері засудили США та Європейський союз. МЗС України теж "рішуче засудило" події в Нігері. "Категорично відкидаємо будь-які спроби насильницької, нелегітимної зміни конституційного ладу", – ідеться в заяві українського міністерства.