РФ провела виплати за євробондами в рублях. Імовірно, це означає дефолт

Fitch заявило, що вважатиме дефолтом купонні виплати Росії за євробондами в рублях
Фото: depositphotos.com
4 квітня міністерство фінансів РФ переказало кошти для виплати купонного доходу й погашення єврооблігацій у рублях. Про це повідомила пресслужба мінфіну.

"Через недружні дії мінфіну США з метою виконання державних боргових зобов'язань Російської Федерації за вказаними вище облігаціями та дотримання інтересів власників зазначених цінних паперів мінфін Росії був змушений залучити для здійснення необхідних виплат російський фінансовий інститут", – зазначили в релізі.

Банк-кореспондент відмовив у виконанні доручень за єврооблігаціями з терміном погашення у 2022-му та 2042 році в сумі $649,2 млн.

У Росії такі зобов'язання вважають виконаними, однак у більшості випадків іноземні кредитори не визнають російської валюти погашенням валютного боргу, тому для РФ це може означати дефолт, зазначає "Економічна правда".

"Цьому може стати на заваді одне "але": після хвилі санкцій у 2014 році внаслідок анексії українського Криму Росія почала додавати у свої євробонди випуску після 2018 року можливість виплати в рублях як альтернативу. Наразі незрозуміло, чи передбачає вона згадані випуски", – зазначили в публікації.

Контекст:

Російська економіка обвалюється через західні санкції, введені проти країни за вторгнення в Україну. Про загрозу дефолту 2 березня заявили аналітики фінансової компанії JP Morgan.

6 березня кредитний рейтинг Росії знизило агентство Moody's (із В3 до Са). За версією цього агентства, РФ наразі за крок від дефолту.

Експерт Morgan Stanley у сфері суверенного кредитування для країн, що розвиваються, Саймон Вейвер сказав у коментарі Bloomberg 7 березня, що дефолт у РФ може настати 15 квітня, коли спливе 30-денний пільговий період для виплат російського уряду за доларовими облігаціями 2023-го і 2043 року.

У Morgan Stanley вважають дефолт "найімовірнішим сценарієм" для РФ. За словами Вейвера, у разі дефолту "навряд чи ситуація буде звичайною". Він заявив, що за такого варіанта "найкращим може бути порівняння з Венесуелою".

8 березня міжнародне рейтингове агентство Fitch 8 березня знизило кредитний рейтинг Росії із В до С, тобто переддефолтного стану.

Міжнародне рейтингове агентство Fitch 15 березня заявило, що визнає дефолтом купонні виплати Росії за євробондами в рублях.

Міністерство фінансів США заблокувало використання РФ заморожених валютних резервів для виплати боргів, і Росії знову загрожує дефолт, повідомило 5 квітня Reuters. Операції банку JPMorgan Chase & Co, який обробляв платежі РФ як банк-кореспондент, зупинено.

Мета санкцій, які США вводять проти Росії, полягає в тому, щоб виснажити ресурси РФ для ведення війни і поставити країну перед вибором: використання валютних резервів, отримання доходу у валюті або дефолт. Про це прессекретарка Білого дому Джен Псакі заявила 5 квітня.