"Родичі вже організовували мій похорон". Мінський активіст, якого вважали мертвим після розгону мітингу, розповів про те, що сталося

Заїчкін нечітко пам'ятає, як лежав на траві та як силовики вимагали, щоб його вивезли
Фото: NEXTA / Telegram

У першу ніч після президентських виборів у Білорусі ЗМІ та соцмережі повідомляли про загибель одного з учасників протесту, Євгена Заїчкіна. Він виявився живим і незабаром після виходу з лікарні виїхав із країни.

Активіст із Мінська Євген Заїчкін, якого ЗМІ та соцмережі помилково назвали першим загиблим під час протестів у Білорусі, розповів агентству Delfi, як йому вдалося вижити і втекти із країни.

За його словами, ввечері 9 серпня після закриття виборчих дільниць він із друзями попрямував у центр Мінська, де збирався стихійний мітинг проти фальсифікації виборів. Група опинилася позаду ланцюга внутрішніх військ, у цей момент до них під'їхав мікроавтобус.

"Із нього вибігло приблизно семеро осіб у чорному одязі, балаклавах і з кийками. Потім вони розділилися на дві групи: чотири людини побігли до мене, а решта – у бік мого брата, який також був зі мною. Я сказав другові: "Пашо, все..." Потім я став на коліна, відклав телефон убік, підняв руки, показуючи, що я не чиню спротиву й у мене нічого в руках немає. Проте це на них не подіяло – одразу перший удар кийком я дістав в обличчя, і в мене потекла кров із губи. Після цього я зрозумів, що вони будуть бити. Я просто закрив голову і притиснувся до землі, а вони продовжували бити по спині", – згадує Заїчкін.

Він погано пам'ятає, як опинився на траві поряд з автозаком. Там кореспонденти зробили знімки, на підставі яких Telegram-канал NEXTA повідомив про його загибель. Потім інформацію підхопили білоруські та зарубіжні ЗМІ.

"Наді мною стояло багато людей, зокрема військові в зеленій формі і люди із швидкої допомоги у червоних жилетах. Вони намагалися дізнатися, як мене звуть і що у мене болить, просили поворухнути кінцівками. Я чув, що хтось висловлював побоювання стосовно того, що у мене може бути зламана шия. Я відчував пальці медика, який намагався намацати мій пульс. У нього дуже тремтіли руки, і він, напевно, через це нічого і не міг намацати", – сказав Заїчкін.

Він прийшов до тями в лікарні за кілька годин.

"Перше, що я побачив, коли остаточно прокинувся в палаті, було два міліціонери. Вони стояли наді мною і запитали, чи можу я говорити, щоб записати свідчення про те, що сталося. Знаючи наші органи і які можуть бути наслідки, я махнув головою, що не можу. Хоча насправді потихеньку міг би розповісти. Вони сказали, що прийдуть пізніше, і пішли. Після цього я спробував поворухнутися – усе тіло боліло. Я встав, пройшов трохи і зрозумів, що ходити я можу. Потім до мене підійшла чи то лікарка, чи то медсестра. Вона сказала, що внутрішні органи цілі, переламів немає. Є струс мозку, гематоми, забої і розірвана губа. Я запитав, чи можу я йти додому. Вона сказала, якщо в змозі, то можете", – переказав він, що сталося.

Виспавшись удома, активіст дізнався, що багато друзів і родичі почали його оплакувати. Вийти на зв'язок він деякий час не міг, оскільки телефон розбили під час затримання.

"У якийсь момент я пристосувався відповідати на дзвінки з екрана розбитого телефона. Й одним із перших, хто до мене зателефонував, був мій друг. Коли він почув мій голос, сказав: "Слава Богу. Я до останнього відмовлявся вірити". Він запропонував допомогу у спростуванні інформації про мою смерть. Дав мій контакт журналістам. Після спростування до мене почали телефонувати родичі, всі вони плакали, а я не знав, що говорити. У мене було відчуття провини від того, що я завдав такого болю. Через мене дехто добу перебував просто в істериці, а інші вже організовували мій похорон", – зізнався Заїчкін.

За деякий час активіст зрозумів, що перебуває в розшуку. Він вирішив виїхати із країни. На автобусі доїхав до литовського кордону і попросив політичного притулку.

У Білорусі 9 серпня відбувся основний день голосування на президентських виборах. Після закриття виборчих дільниць у кількох містах Білорусі спалахнули протести, наймасовіші – у Мінську. Між силовиками і протестувальниками почалися сутички. Для розгону протестувальників у центрі Мінська силовики застосовували світлошумові гранати, гумові кулі та водомети.

Прессекретарка міністерства внутрішніх справ Білорусі Ольга Чемоданова заявила, що в ніч на 10 серпня під час акцій протесту по всій країні затримали 3 тис. людей.

Мітинги в Білорусі тривають досі. Демонстранти не згодні з офіційними результатами виборів, згідно з якими перемогу здобув Олександр Лукашенко. Альтернативні екзитполи засвідчили, що президенткою країни стала опозиційна кандидатка Світлана Тихановська.

Під час протестів, за даними влади, загинуло четверо людей.