"Роман – заручник у руках терористів". Команда Тихановської відреагувала на "інтерв'ю" Протасевича

Протасевич в "інтерв'ю" заявляв, зокрема, що мав стати зв'язковим між "змовниками" і штабом Тихановської
Скріншот: Телеканал ОНТ / YouTube
Штаб лідерки білоруської опозиції Світлани Тихановської не вважає добровільним "інтерв'ю" із затриманим опозиційним білоруським журналістом і блогером Романом Протасевичем, яке вийшло на державному телеканалі.

"Роман – заручник, який опинився в руках терористів, а ці терористи використовують у своїй роботі в ролі підручних садистів, які вміють змусити людину сказати все, що вони захочуть. Це не фільм, а запис результату тортур, і в такий спосіб режим свідчить проти себе", – сказала "Дождю" прессекретарка Тихановської Анна Красуліна.

Вона зазначила, що етика європейських країн не дозволяє тиражування таких фільмів.

Красуліна також визнала запис цікавим у тому розумінні, що можна почути, "що режим хоче сказати його вустами".

"Боляче бачити "зізнання" Романа Протасевича... Я знаю, що це не Роман. Ця людина на телебаченні Геббельса є заручником режиму, і ми маємо зробити все можливе, щоб звільнити його та інших 460 політичних в'язнів", – написав у Twitter радник Тихановської Франак Вячорка.

Увечері 3 червня на білоруському державному телеканалі ОНТ вийшло "інтерв'ю" з Протасевичем. Журналіст сказав, що "більше не хоче лізти в політику", повідомив, що визнав провину у кримінальній справі про організацію масових заворушень, і назвав Олександра Лукашенка, який перебуває при владі у Білорусі, "людиною зі сталевими яйцями". Під час спілкування з інтерв'юером Протасевич заплакав. На його руках було видно сліди, схожі на сліди від травм.

Серед іншого в "інтерв'ю" Протасевич сказав, що мав стати зв'язковим між змовниками, які нібито готували державний переворот, і штабом Тихановської. Окрім того, він заявив, що Тихановську фінансують іноземні громадяни та представники білоруської діаспори в інших країнах. "Литовські платники податків, по суті, утримують закордонного політика зі своєї кишені. Частково це приватні спонсори, представники бізнес-еліти", – каже він в "інтерв'ю".

Контекст:

Протасевича і його дівчину Софію Сапегу затримали в Мінську 23 травня. Літак авіакомпанії Ryanair, який прямував з Афін до Вільнюса, здійснив екстрене приземлення нібито через повідомлення про мінування (згодом вибухових речовин на борту не виявили). "Для супроводу" літака за дорученням Лукашенка підняли винищувач білоруських ВПС.

Увечері 24 травня з'явилося перше відео з Протасевичем, у якому він говорить, що перебуває в СІЗО у Мінську, співпрацює зі слідством і дає свідчення "за фактом організації масових заворушень у Мінську". У Європі зазначали, що на обличчі журналіста було видно сліди побиття.

Країни ЄС, США, Канада, Україна та інші держави засудили дії влади Білорусі і закликали негайно звільнити затриманих.

Низка країн ввела обмеження на авіасполучення з Білоруссю. Кабмін України з 26 травня ухвалив рішення припинити авіасполучення з Білоруссю, а з 29 травня заборонив білоруським літакам використовувати повітряний простір України.

Переслідування Протасевича пов'язують із Telegram-каналом NEXTA. Паблік здобув широку популярність улітку минулого року завдяки висвітленню і координації протестів, які почалися після оголошення результатів виборів президента країни.