Росія намагалася глушити GPS на тисячах авіарейсів над Балтійським морем – ЗМІ
Тисячі авіарейсів постраждали через імовірні російські перешкоди, а авіаційні джерела назвали ці дії "надзвичайно небезпечними" і серйозною загрозою для повітряної безпеки. Про це 21 квітня пише The Sun.
Видання підрахувало за допомогою експертів і проєкту GPSJAM.org кількість випадків із глушінням або підміною GPS-сигналу. За їхніми даними, із серпня 2023 року до кінця березня 2024-го проблеми із супутниковою навігацією у Балтійському регіоні зафіксували 2309 рейсів Ryanair і 1368 літаків Wizz Air. Також постраждали 82 рейси British Airways, сім рейсів Jet2, чотири рейси EasyJet та сім рейсів TUI.
Фальшиві дані змушували літаки змінювати напрямок руху, щоб уникнути примарних перешкод, яких насправді не було, зазначає The Sun.
Втручання, за яким, на думку видання, стоїть країна-агресор РФ, охоплює глушіння і підміну сигналу – спуфінг. Перешкоди заглушають справжні сигнали супутників, включно із GPS та європейською системою Galileo. Під час спуфінгу використовують фальшиві сигнали, щоб змусити літак вважати, що він опинився там, де його насправді немає.
У січні європейський орган із нагляду за повітряною безпекою назвав ці випадки "атаками", але не уточнив, хто за ними стоїть.
Видання нагадало випадок, коли літак Королівських ВПС разом із міністром оборони Грантом Шеппсом застряг під час польоту через Польщу неподалік російського анклаву Калінінград.
Контекст:
7 червня 2023 року агентство Bloomberg повідомило з посиланням на відомства Естонії та Фінляндії, що в районі Балтійського моря виникли збої в роботі GPS і це може бути пов'язано з діями Росії. За даними агентства із захисту прав споживачів Естонії, Росія, з огляду на все, глушить сигнали з Ленінградської області РФ. Цей російський регіон межує з Естонією. Естонське відомство наголосило, що наземні сигнали працюють, а "повітряний рух постраждав". У міністерстві оборони Естонії вважали, що РФ може придушувати сигнали GPS для забезпечення захисту важливих об'єктів на території своєї країни.
Про збільшення кількості випадків глушіння супутникових сигналів у Східній Європі, що, ймовірно, пов'язано з РФ, повідомляв наприкінці січня 2024 року командувач сил оборони Естонії Мартін Герем, писало агентство Bloomberg.