Росія планує дестабілізацію не лише України, а й Грузії – ЗМІ

Росія використовує військову силу, щоб показати, ніби Грузія та Україна непридатні для членства в НАТО, вважає експертка
Фото: depositphotos.com
Росія планує дестабілізацію у Грузії, щоб не допустити впливу Заходу в регіоні. Про це експертка Королівського об'єднаного інституту оборонних досліджень у Лондоні Натія Сескурія написала у колонці для Foreign Policy.

На думку експертки, Захід не засвоїв уроків війни 2008 року в Грузії. Вона впевнена, що відсутність реакції на російський наступ, що призвело до окупації 20% території Грузії, ще більше надихнуло Кремль на продовження агресії проти України та анексію Криму за шість років.

За словами Сескурії, така політика умиротворення сприймається в Москві як крайня демонстрація слабкості та "спонукає Кремль розв'язати руки у проведенні своєї ревізіоністської політики".

Експертка вважає, що Південний Кавказ, як і раніше, стоїть на порядку денному у Росії. Оскільки Грузія залишається єдиним надійним союзником Заходу в цьому регіоні, мета Росії – не допустити впливу Заходу в регіоні, запевняє Сескурія.

Вона додала, що внутрішньополітична нестабільність та поляризація Грузії дають президенту РФ Володимирові Путіну можливості для посилення впливу Росії. Окрім того, після другої війни в Нагірному Карабасі Москва значно збільшила свою військову присутність у регіоні, і тепер російські війська перебувають на території всіх трьох держав Південного Кавказу.

Вона додала, що використовуючи військову силу та інші інструменти, Кремль прагне продемонструвати, що колись багатонадійні молоді демократії – Грузія та Україна – нібито непридатні для членства в НАТО. Захід, зі свого боку, втратив занадто багато часу, намагаючись врахувати інтереси Росії, і "Північний потік – 2" став останньою невдачею у програмі умиротворення, вважає експертка.

На думку Сескурії, нездатність Європи взяти до уваги уроки України та Грузії призводить до прямої загрози кордонам ЄС із боку Росії.

Контекст:

2021 року загострився російсько-український конфлікт. РФ наприкінці березня почала нарощувати війська поблизу кордону з Україною та в окупованому Криму. Українська розвідка говорила, що Росія хоче розширити військову присутність на підконтрольній бойовикам "ДНР" та "ЛНР" території через запровадження регулярних підрозділів збройних сил РФ, та не відкинула спроби просування російських військ углиб території України.

У РФ стверджували, що накопичені сили залучать до навчань, а пізніше вони повернуться до місць постійної дислокації. У травні газета The New York Times із посиланням на високопосадовців адміністрації президента США Джо Байдена повідомила, що Росія відвела кілька тисяч військовослужбовців, але вздовж кордону з Україною залишалося ще приблизно 80 тис. військовослужбовців, що було найбільшою кількістю сил, які Росія накопичила там із моменту анексії Криму.

Наприкінці жовтня американські ЗМІ знову почали повідомляти, що Росія стягує війська до кордону з Україною. У Міноборони України спочатку говорили, що жодних змін на кордоні не відбулося і українська розвідка не фіксує нарощування російських військ. Але 21 листопада начальник Головного управління розвідки Міноборони Кирило Буданов заявив, що РФ готується до нападу на Україну наприкінці січня або початку лютого, причому атака буде "набагато більш руйнівною, ніж будь-яка раніше". За його оцінкою, поблизу українського кордону зосереджено майже 92 тис. російських військовослужбовців.

У Кремлі назвали повідомлення про підготовку вторгнення "вкиданнями", заявили, що "Росія не збирається ні на кого нападати і не виношує жодних агресивних планів", та звинуватили Київ у підготовці до агресії "проти "ЛНР" і "ДНР". У МЗС України спростували дезінформацію РФ про нібито підготовку до військового нападу на Донбасі.

США та НАТО неодноразово закликали Росію до деескалації напруги на кордоні. 7 грудня Путін і президент США Джо Байден провели двогодинну розмову захищеним каналом відеозв'язку. У Білому домі заявили, що Байден висловив "глибоке занепокоєння" Сполучених Штатів та їхніх європейських союзників у зв'язку з нарощуванням Росією сил навколо України. Байден попередив Путіна про "рішучі економічні та інші заходи" у разі вторгнення в Україну.

Путін під час розмови заявив, що НАТО робить спроби "освоєння" території України. У Білому домі зазначили, що Байден не пішов на поступки російській стороні щодо можливого вступу України до НАТО.

За інформацією Bloomberg, адміністрація Байдена вимагатиме від Німеччини зупинення газопроводу "Північний потік – 2", який має з'єднати Росію та Німеччину дном Балтійського моря в обхід України, якщо Путін ухвалить рішення про військове вторгнення РФ до України.