"Росія веде війну нервів, тому ми маємо зберегти свої". Боррель розповів про санкції проти РФ та пошук альтернативних постачальників газу

Санкції ЄС завдадуть "серйозних витрат російській економіці та фінансовій системі", обіцяє Боррель
Фото: EPA
У ЄС готові запроваджувати серйозні санкції проти Росії у разі нового нападу на Україну. Про це 30 січня написав у своєму блозі високий представник ЄС із закордонних справ та політики безпеки Жозеп Боррель.

"Росія веде війну нервів тому ми маємо зберегти свої. У цьому протистоянні ми робимо все можливе, щоб дипломатія працювала, використовуючи всі можливі шляхи", написав Боррель і висловив жаль стосовно рішення російської влади заборонити в'їзд до Росії невстановленій кількості представників держав-членів та інститутів ЄС, яке "продовжує підігрівати атмосферу напруженості в Європі, замість сприяти деескалації".

Він наголосив, що Європа, як і США, обирає мирні рішення, пропонує Росії йти шляхом перемовин, а не збройної агресії, і сама готова рухатися вперед, "якщо Росія знизить ескалацію своєї агресії щодо України і підійде до дискусій про безпеку в Європі виважено та на взаємній основі".

Водночас, за словами Борреля, Євросоюз розглядає всі варіанти "на випадок, якщо дипломатія зазнає невдачі". Зокрема, ЄС обговорює зі США, Катаром та Азербайджаном постачання газу в разі, якщо Росія вирішить скоротити чи зупинити постачання.

"У межах нашої роботи над стримуванням ми просунулися в підготовці відповідних високоефективних заходів, які принесуть серйозні витрати російській економіці та фінансовій системі", – написав Боррель.

Він додав, що розглядають заходи експортного контролю, які б мали довгостроковий ефект, не даючи змоги Росії отримати товари, які їй потрібні для реалізації своїх стратегічних амбіцій.

"Держави – члени ради ухвалюватимуть рішення на основі моєї пропозиції як високого представника. Я тісно співпрацюю з Єврокомісією, щоб гарантувати, що наша спільна пропозиція щодо заходів з імплементації негайно з'явиться після моєї першої пропозиції щодо запровадження економічних та фінансових санкцій, щоб у разі потреби рішення ухвалили якнайшвидше", – пояснив Боррель.

Контекст:

Навесні 2021 року Росія нарощувала війська поблизу кордону з Україною та в окупованому Криму. Наприкінці жовтня американські ЗМІ почали повідомляти, що Росія знов стягує війська до кордону з Україною.

Станом на 28 січня, за інформацією Міноборони України, у зоні 200 км від кордону країни перебувало приблизно 112 тис. російських військовослужбовців, з урахуванням флоту та авіації – майже 130 тис.

У Білому домі заявили 18 січня, що Росія може будь-якої миті розпочати вторгнення в Україну. Зокрема, у США стурбовані переміщенням російських військ на навчання до Білорусі.

У зв'язку з цією ескалацією США та країни ЄС останнім часом говорять про можливі нові санкції проти Росії. Президент України Володимир Зеленський закликав США запровадити санкції проти РФ до початку повномасштабного вторгнення, а не після. Проте держсекретар США Ентоні Блінкен вважає, що мета санкцій полягає у стримуванні російської агресії, а якщо їх ввести зараз, це стримування припиниться.

Президент США Джо Байден 25 січня не відкидав і прямих санкцій проти лідера РФ Володимира Путіна, але лише у разі повномасштабного вторгнення.

Глава МЗС Великобританії Ліз Трасс наприкінці січня повідомила, що країна готує "покращення законодавства про санкції", завдяки якому "будь-яка компанія, яка становить інтерес для Кремля і режиму в Росії, може стати мішенню". Вона не відкинула, що жорсткіші санкції можуть передбачати конфіскацію лондонської власності російських олігархів у Великобританії.