Російські опозиціонери в Європі ухвалили декларацію проти війни в Україні та режиму Путіна. Соратники Навального зустріч проігнорували
Російські опозиціонери й активісти, які покинули Росію, ухвалили нову спільну заяву, в якій ідеться про злочинний характер війни РФ проти України. Про це повідомив у Facebook 1 травня російський бізнесмен і опозиційний політик Михайло Ходорковський.
"Медуза" зазначила, що зустріч представників російської опозиції відбулася 30 квітня в Берліні, за її підсумками й ухвалили заяву, яку назвали "Декларація російських демократичних сил".
"Російські війська мають вивести з усіх окупованих територій. Міжнародно визнані кордони Росії має бути відновлено, воєнних злочинців мають віддати суду, а жертвам агресії має бути виплачено компенсації", – ідеться в декларації.
Там зазначено, що режим президента країни-агресора РФ Володимира Путіна є нелегітимним і злочинним, отже, його має бути ліквідовано.
"Ми бачимо Росію країною, в якій буде гарантовано права і свободи особистості, унеможливлено узурпацію державної влади", – ідеться в заяві.
Наголошено на необхідності звільнення політичних в'язнів та військовополонених, наданні насильно переміщеним людям можливості повернутися додому та поверненні викрадених українських дітей на батьківщину.
У декларації йдеться, що її підписанти "утримуються від публічних конфліктів у демократичних та антивоєнних рухах".
Серед підписантів – Ходорковський, політики Геннадій і Дмитро Гудкови, Гаррі Каспаров, Ілля Пономарьов, Леонід Гозман, Альфред Кох, підприємці Євген Чичваркін і Борис Зімін, економісти Андрій Ілларіонов, Сергій Алексашенко й Сергій Гурієв, юрист Марк Фейгін, журналісти Євген Кисельов і Юлія Латиніна, галерист Марат Гельман та інші. Усі вони зараз живуть поза межами Росії.
Декларацію також опублікували на сайті Change.org. Під нею можуть залишити підпис усі охочі.
"Медуза" звернула увагу, що серед тих, хто підписав декларацію, немає представників Фонду боротьби з корупцією російського опозиціонера Олексія Навального, який перебуває під арештом. Керівниця фонду Марія Пєвчих поки не прокоментувала, чому вони не взяли участі у заході в Берліні.
Контекст:
24 лютого 2022 року Росія вторглася в Україну, розпочавши повномасштабний етап війни. Фактично РФ розв'язала війну проти України у 2014 році, коли після Революції гідності вона незаконно анексувала Крим та окупувала частину Донецької і Луганської областей.
Спочатку, за даними СБУ, Путін розраховував захопити Україну за кілька днів. Але бліцкриг провалився.
Українська влада неодноразово заявляла, що налаштована на деокупацію всіх захоплених з 2014 року Росією українських територій, зокрема Криму.
Російський опозиційний політик, полковник ФСБ РФ у відставці Геннадій Гудков заявив, що в Росії не залишилося опозиції, яка б могла протистояти Путіну. "Хтось у в'язниці, хтось у могилі. Інші в еміграції. Як можна взяти владу? У Брюсселі ми маємо брати владу, у Берліні? Де ще там? У Парижі? Немає опозиції. Її знищено або фізично, або, так би мовити, географічно, територіально", – сказав він у жовтні 2022 року.
Російський телеведучий і публіцист Олександр Невзоров, який набув українського громадянства, вважає, що російська опозиція "завжди була нічим". "Це такі торшери з величезними лампочками, але без дротів і ні до чого не під'єднані", – заявив він.