Російські ЗМІ стали менш вороже писати про Україну перед переговорами зі США – дослідження
Фахівці компанії вивчили майже 19 млн сторінок із російським доменним ім'ям .ru і дійшли висновку, що із середини листопада кількість негативних повідомлень про Україну знизилася майже удвічі. Кількість позитивних повідомлень залишається на рівні попередніх місяців.
Дослідження містило матеріали за рік, аж до 5 січня 2022 року. Фахівці вивчали новини, а також інформацію з урядових, корпоративних та академічних вебсайтів, але не контент із соціальних мереж.
У компанії зазначили, що ситуація практично ідентична минулій весні – тоді "негативне ставлення російських ЗМІ до колишнього радянського сусіда" сягнуло піку і почало знижуватися перед тим, як наприкінці квітня уряд Росії оголосив про "припинення навчань" та відведення військ.
Аналітики пов'язують це з підготовкою Росії до переговорів – навесні минулого року йшлося про можливу зустріч президентів США та РФ Джо Байдена та Володимира Путіна, яка в підсумку відбулася в червні в Женеві, зараз – про переговори щодо безпеки між Росією та США 10–13 січня.
Водночас 2014 року перед анексією Криму такого зниження не було, зазначає агентство.
"Як майстер стратегії "ескалації заради деескалації" Путін із нетерпінням чекає на похвалу як миротворця. Наші дані засвідчують, що він знову грає із Заходом у небезпечну гру в кішки-мишки", – прокоментував ці дані головний виконавчий директор Semantic Visions Френк Врабель.
Водночас Bloomberg зазначає, що висвітлення в новинах – лише один із багатьох показників, за якими спецслужби та дипломати намагаються визначити справжню мету та наміри Росії. Навіть якщо настрої у ЗМІ справді відображають політику Кремля, розвіддані про нарощування російської техніки та військ свідчать, що ризик конфлікту залишається.
Контекст:
Навесні 2021 року Росія нарощувала війська поблизу кордону з Україною та в окупованому Криму. Наприкінці жовтня американські ЗМІ почали повідомляти, що Росія знову стягує війська до кордону з Україною.
Секретар Ради національної безпеки і оборони Олексій Данілов повідомив 22 грудня, що в зоні 200 км від кордону країни перебуває 122 тис. російських військових.
17 грудня МЗС РФ поширило передані Вашингтону російські проєкти договору зі США та угоди з НАТО про так звані гарантії безпеки. Зокрема, у них ідеться, що США мають узяти на себе зобов'язання унеможливити подальше розширення НАТО "у східному напрямку", відмовитися від приймання до Альянсу держав, які раніше входили до СРСР.
29 грудня в Держдепартаменті США повідомили, що в січні проведуть переговори з Москвою щодо вимог про "гарантії безпеки": 10 січня відбудеться діалог між Сполученими Штатами та РФ щодо стратегічної стабільності, 12 січня Росія та НАТО планують провести зустріч на рівні Ради Росія – НАТО, а на 13 січня заплановано зустріч представників РФ та ОБСЄ.
9 січня, напередодні основного раунду переговорів, у Женеві відбулася попередня зустріч делегацій МЗС РФ та Держдепартаменту США.