Російські ЗМІ стали менш вороже писати про Україну перед переговорами зі США – дослідження

Російські ЗМІ останнім часом знизили напруження щодо України, зазначають аналітики
Фото: depositphotos.com (архів)
Вороже висвітлення України в російських державних ЗМІ знизилося від початку грудня після різкого зростання у попередні місяці, повідомляє Bloomberg із посиланням на дослідження чеської аналітичної компанії Semantic Visions.

Фахівці компанії вивчили майже 19 млн сторінок із російським доменним ім'ям .ru і дійшли висновку, що із середини листопада кількість негативних повідомлень про Україну знизилася майже удвічі. Кількість позитивних повідомлень залишається на рівні попередніх місяців.

Дослідження містило матеріали за рік, аж до 5 січня 2022 року. Фахівці вивчали новини, а також інформацію з урядових, корпоративних та академічних вебсайтів, але не контент із соціальних мереж.

У компанії зазначили, що ситуація практично ідентична минулій весні – тоді "негативне ставлення російських ЗМІ до колишнього радянського сусіда" сягнуло піку і почало знижуватися перед тим, як наприкінці квітня уряд Росії оголосив про "припинення навчань" та відведення військ.

Інфографіка: bloombergquint.com

Аналітики пов'язують це з підготовкою Росії до переговорів – навесні минулого року йшлося про можливу зустріч президентів США та РФ Джо Байдена та Володимира Путіна, яка в підсумку відбулася в червні в Женеві, зараз – про переговори щодо безпеки між Росією та США 10–13 січня.

Водночас 2014 року перед анексією Криму такого зниження не було, зазначає агентство.

Скріншот: bloombergquint.com

"Як майстер стратегії "ескалації заради деескалації" Путін із нетерпінням чекає на похвалу як миротворця. Наші дані засвідчують, що він знову грає із Заходом у небезпечну гру в кішки-мишки", – прокоментував ці дані головний виконавчий директор Semantic Visions Френк Врабель.

Водночас Bloomberg зазначає, що висвітлення в новинах – лише один із багатьох показників, за якими спецслужби та дипломати намагаються визначити справжню мету та наміри Росії. Навіть якщо настрої у ЗМІ справді відображають політику Кремля, розвіддані про нарощування російської техніки та військ свідчать, що ризик конфлікту залишається.

Контекст:

Навесні 2021 року Росія нарощувала війська поблизу кордону з Україною та в окупованому Криму. Наприкінці жовтня американські ЗМІ почали повідомляти, що Росія знову стягує війська до кордону з Україною.

Секретар Ради національної безпеки і оборони Олексій Данілов повідомив 22 грудня, що в зоні 200 км від кордону країни перебуває 122 тис. російських військових.

17 грудня МЗС РФ поширило передані Вашингтону російські проєкти договору зі США та угоди з НАТО про так звані гарантії безпеки. Зокрема, у них ідеться, що США мають узяти на себе зобов'язання унеможливити подальше розширення НАТО "у східному напрямку", відмовитися від приймання до Альянсу держав, які раніше входили до СРСР.

29 грудня в Держдепартаменті США повідомили, що в січні проведуть переговори з Москвою щодо вимог про "гарантії безпеки": 10 січня відбудеться діалог між Сполученими Штатами та РФ щодо стратегічної стабільності, 12 січня Росія та НАТО планують провести зустріч на рівні Ради Росія – НАТО, а на 13 січня заплановано зустріч представників РФ та ОБСЄ.

9 січня, напередодні основного раунду переговорів, у Женеві відбулася попередня зустріч делегацій МЗС РФ та Держдепартаменту США.