Журналіст російської редакції ВВС Захаров виїхав із РФ через стеження
"Я помітив за собою досить безпрецедентне стеження в Москві і поїхав до Лондона, де зараз і перебуваю. Поки незрозуміло, із чим було пов'язане стеження: із тим, що мене визнали іноагентом чи, можливо, із матеріалом про хакерів із групи Evil Corp, який я робив зі своїми британськими колегами", – сказав Захаров.
Мін'юст РФ заніс Андрія Захарова до реєстру ЗМІ-іноагентів 8 жовтня. В "Русской службе BBC" наголошували, що категорично відкидають рішення російської влади. У відео на YouTube видання також пообіцяло оскаржити це рішення.
"У світі широко відома репутація BBC як незалежного і такого, що заслуговує на довіру, джерела інформації. Протягом 80 років "Русская служба BBC" є життєво важливим джерелом точних і неупереджених новин для російськомовної аудиторії. У нас видатна команда в Москві та інших регіонах Росії. Наш головний пріоритет зараз – підтримати Андрія Захарова, щоб він та всі його колеги могли продовжити свою роботу з висвітлення подій у Росії в цей важливий час", – ішлося в заяві видання.
Контекст:
Закон про іноземних агентів ухвалили в Росії 2012 року. Будь-яка некомерційна організація або громадський рух можуть занести до списку агентів, якщо вони одержують фінансову підтримку з-за кордону та ведуть політичну діяльність. Критеріїв, якими визначають таку діяльність, у законі чітко не визначено.
Організації, що потрапили в реєстр, мають періодично звітувати про свою фінансову діяльність, а також вказувати в інтернеті та в усіх публікаціях у ЗМІ, що вони є іноземним агентом. Порушення можуть призвести до мільйонних штрафів.
У листопаді 2017 року в Росії ухвалили закон, який дозволяє визнавати іноземними агентами засоби масової інформації, які одержують фінансування з-за кордону.
У Росії іноземними агентами також можуть визнати фізичну особу, яка поширює матеріали ЗМІ-іноагентів або бере участь у їхньому створенні, а також одержує гроші або майно з-за кордону чи від російських юридичних осіб, яких фінансують з іноземних джерел.
Наразі до реєстру ЗМІ-іноагентів занесено понад 100 осіб та організацій, зокрема "Голос Америки", "Радио Свободу", "Крим.Реалії", "Настоящее время", "Медузу", групу Bellingcat, "Медіазону"
Наприкінці серпня головні редактори та видавці понад 20 незалежних російських видань вимагали анулювати нинішній список ЗМІ-іноагентів, скасувати закони про "іноземних агентів" та "небажані" організації. Вони підписали відкритий лист президенту Росії Володимирові Путіну та іншим чиновникам, у якому вимагали анулювати нинішній список ЗМІ-іноагентів, а також змінити чинне законодавство про "іноземних агентів". Кремль пізніше обіцяв розглянути внесення поправок до закону про "іноземних агентів", повідомляло "РИА Новости".