Російських опозиційних журналісток за кордоном, імовірно, намагалися отруїти – розслідування The Insider і Bellingcat
Із жовтня 2022 року, імовірно, отруїли журналістку "Новой газеты" й "Медузы" Олену Костюченко, журналістку "Эха Москвы" Ірину Баблоян і голову фонду "Свободная Россия" Наталію Арно, які виїхали з Росії, ідеться в новому розслідуванні The Insider і Bellingcat, опублікованому 15 серпня.
Костюченко, яка на момент повномасштабного вторгнення РФ в Україну працювала в "Новой газете", у лютому 2022 року вирушила в Україну й опублікувала кілька репортажів. Серед них був репортаж із Херсона, де йшлося про викрадення й катування людей окупантами.
Потім Костюченко вирішила поїхати в Маріуполь, тоді ще підконтрольний Україні, але колеги сказали їй, що в кадировців є наказ її вбити, ідеться в розслідуванні. Про те саме, за її словами, її повідомило джерело в українській розвідці. Головред газети Дмитро Муратов казав їй, що їй не можна повертатися в Росію, бо її там уб'ють.
Костюченко виїхала з України й вирушила в Берлін (Німеччина). Там вона вийшла на роботу у видання "Медуза". Вона планувала знову вирушити в Україну, для чого завчасно подала документи на візу. У зв'язку з поданням цих документів їй довелося поїхати в Мюнхен, де її зустріла подруга (це було 18 жовтня). Коли вони пішли в кафе пообідати, до столика двічі підходили знайомі подруги Костюченко, що здивувало журналістку. Під час обіду вона виходила в туалет, подруга постійно залишалася за столом. Їжа здалася Костюченко несмачною. Після цього, уже на вокзалі, вирушаючи назад до Берліна, журналістка відчула від свого тіла неприємний запах, не схожий на запах поту. У розслідуванні йшлося, що це був перший симптом. У поїзді в неї заболіла голова, почала розсіюватися увага. Після прибуття в Берлін вона не могла сконцентруватися, щоб знайти дорогу додому. Коли вона нарешті дісталася, то почувалася втомленою і звернула увагу на прискорене серцебиття. Уранці в Костюченко почалися біль у животі, безсоння, постійна нудота і блювота.
Лікарі припустили спочатку наслідки COVID-19, потім, за результатами аналізів, – вірусний гепатит. У Костюченко з'явилися набряки обличчя, рук і ступнів. Зрештою лікарі відкинули всі ймовірні причини погіршення її здоров'я, окрім отруєння, і запропонували здати аналізи на токсини у клініці "Шаріте". Проте минуло вже 2,5 місяця, і виявити токсини в організмі вже стало практично неможливо. Масспектрометрія крові Костюченко не зафіксувала однозначного результату.
The Insider поговорило з кількома лікарями й фахівцями з отруйних речовин, і вони вважають, що описані симптоми неможливо пояснити чимось, окрім екзогенного отруєння. Головна підозра опитаних експертів падає на хлорорганічні сполуки, такі як, наприклад, дихлоретан. Найімовірніше, отрута потрапила або через шкіру (але у випадку із хлорорганічними сполуками це потребувало б досить тривалого контакту), або через їжу.
Баблоян, яка в середині жовтня 2022 року переїхала з Москви у Тбілісі (Грузія), відчула незначне нездужання 25 жовтня. Наступного дня з'явилися сильна слабкість і запаморочення, надвечір виявився долонно-підошовний синдром – долоні стали багряними й пекли. У ніч на 27 жовтня Баблоян вирушила у Вірменію, але в машині їй стало зовсім зле. Коли вона прибула до готелю в Єревані, у неї сильно заболів живіт, з'явилися нудота й металевий присмак у роті. Окрім того, протягом наступних тижнів у неї постійно з'являлися і зникали почервоніння шкіри.
Баблоян зробила лише тести на алергію, які були негативними. За кілька місяців вона приїхала в Німеччину і здала кров на токсикологічний аналіз у клініці "Шаріте", але їй сказали, що її проби нібито загубилися. Вона нещодавно здала повторний аналіз, але за такий час виявити сліди токсинів майже неможливо, зазначило видання.
На думку опитаних The Insider експертів, описану клінічну картину не можна переконливо пояснити наявністю якогось відомого захворювання, тому версія про екзогенне отруєння здається їм імовірнішою.
Арно відчула перші симптоми отруєння у Празі (Чехія) у травні 2023 року. 2 травня вона брала участь у непублічному заході, після якого повернулася до готелю й виявила, що двері в її номер відчинені. У номері все було гаразд, але було відчутно запах, схожий на парфум. На ресепшені сказали, що, ймовірно, заходила покоївка. Уночі Арно прокинулася від болю, дуже боліли зуби та язик. Потім біль почав поширюватися по всьому тілу, руки й ноги оніміли, в очах усе розпливалося, а в роті з'явився мінеральний присмак. Арно змінила квитки й одразу вилетіла до Вашингтона, де зараз проживає. У США вона звернулася по медичну допомогу й уже 4 травня здала аналіз крові.
Результати токсикологічного аналізу поки невідомі, єдине, що сказали лікарі, – це те, що її отруїли нейротоксичною речовиною. Якою саме – не уточнили.
На думку експерта, який раніше займався розробленням отруйних речовин, описані симптоми, зокрема характерні оніміння, вказують на нервово-паралітичну речовину. До класу таких речовин належать і всі види "Новачка", але за одними лише цими симптомами конкретизувати клас речовини неможливо.
Водночас розслідувачі зазначили, що їм не вдалося підтвердити отруєння російських активісток Любові Соболь та Ельвіри Віхаревої, про що жінки самі заявляли.
Соболь стверджувала, що її отруїли у травні 2023 року в Німеччині. The Insider, вивчивши обставини поїздки й опитавши групу лікарів, дійшов висновку, що симптоми, які були в активістки, не можна пояснити отруєнням.
Віхарева стверджувала, що з кінця минулого року її нібито намагалися отруїти чотири рази, вона навіть називала речовину, яку проти неї застосували, – дихромат калію, і говорила, що має аналіз, який це підтверджує. The Insider, досліджуючи справу Віхаревої, з'ясував, що весь цей час вона і далі вела стрими, керувала автомобілем, ходила в офіс і "загалом вела активний спосіб життя". Віхарева в розмові із журналістами видання скаржилася на різке погіршення здоров'я, стверджувала, що в неї випали вії, але знайомі, які бачили активістку, сказали, що "вії на місці" і загалом вона має нормальний вигляд. Аналіз із дихроматом калію, який опублікувала Віхарева, як з'ясувало The Insider, є фальшивкою. Його взято з наукової статті 2012 року, у якій описували отруєння дихроматом калію чоловіка у Франції.
Контекст:
Російська влада неодноразово використовувала отруєння для розправи з політичними опонентами й тими, кого Москва вважає зрадниками.
У 2006 році в Лондоні радіоактивним полонієм-210 отруїли колишнього співробітника КДБ і ФСБ Олександра Литвиненка, який звинуватив російську спецслужбу в незаконній діяльності.
Окрім того, ГРУ, за даними британської влади, стоїть за отруєнням у Великобританії колишнього російського розвідника Сергія Скрипаля та його дочки Юлії у 2018 році.
Російського опозиціонера Олексія Навального отруїли, імовірно, співробітники ФСБ у серпні 2020 року, після чого він проходив тривале лікування й реабілітацію в Німеччині.
Політик і журналіст Володимир Кара-Мурза – молодший пережив дві спроби замаху – у 2015-му й у 2017 році, коли його госпіталізували із симптомами важкого отруєння. Із такими самими симптомами у важкому стані 2018 року госпіталізували художника-акціоніста й видавця "Медиазоны" Петра Верзілова, а 2019 року – письменника Дмитра Бикова.
У травні 2023 року ЗМІ писали, що за кілька місяців до повномасштабної війни Росії проти України симптоми отруєння відчув колишній посол США в Україні (2003–2006 роки), старший директор Євразійського центру Atlantic Council Джон Гербст. За фактом різкого погіршення здоров'я Гербста ФБР почало розслідування.