Ryanair оновила заяву про захоплення літака в Білорусі. Компанія назвала дії Мінська авіапіратством

Рейс Ryanair перескерували до Мінська 23 травня
Фото: ЕРА

Ірландська авіакомпанія Ryanair опублікувала у Twitter 24 травня оновлену заяву про захоплення її літака в Білорусі. У ній компанія назвала це актом авіаційного піратства.

"Ryanair засуджує незаконні дії білоруської влади, яка перескерувала вчора (23 травня) рейс Ryanair FR4978 до Мінська, це було актом авіаційного піратства", – йдеться в заяві. 

Ryanair додала, що зараз це питання вивчають агентства з безпеки Євросоюзу і НАТО, тому авіакомпанія не може дати докладних коментарів.

У першій заяві у Twitter Ryanair ішлося, що білоруські диспетчери повідомили екіпаж рейсу про потенційну загрозу безпеці на борту. Екіпажу дали інструкції перескерувати літак до Мінська.

У Ryanair додали, що літак здійснив безпечне приземлення. Пасажирів вивели назовні. Після цього розпочали огляд салону. Після того, як нічого не знайшли, представники білоруських служб покинули салон. Літаку з пасажирами та екіпажем вдалося покинути Мінськ увечері. 

Контекст:

Літак Ryanair, що летів з Афін до Вільнюса, 23 травня здійснив у Мінську екстрене приземлення нібито через повідомлення про замінування. В аеропорту Мінська провели перевірку, вибухових пристроїв не знайшли. Слідком Білорусі повідомив про порушення кримінальної справи у зв'язку з неправдивим замінуванням.

Під час повторного контролю пасажирів затримали засновника білоруського опозиційного Telegram-каналу NEXTA Романа Протасевича. Як розповіли пасажири, він запанікував, коли дізнався про приземлення літака в Мінську. А коли його почали обшуковувати й пасажири запитали в нього, що відбувається, той відповів: "Тут на мене чекає смертна кара". ЗМІ заперечують інформацію про страту й пишуть, що він проходить за трьома кримінальними статтями, максимальне покарання за якими – 15 років позбавлення волі.

Разом із Протасевичем затримали і його дівчину Софію Сапегу. Під час приземлення в Мінську з літака також зійшло ще кілька осіб, у Ryanair підозрюють, що це були агенти КДБ.

Telegram-канал "Пул Первого", що інформує про діяльність Олександра Лукашенка, який вважає себе президентом Білорусі, повідомляв, що за дорученням Лукашенка в небо піднімали винищувач і він мав супроводжувати пасажирський літак "до кордону з Литвою". "Розвертати і приймати" борт, який уже був біля кордону, дав команду Лукашенко нібито на прохання екіпажу, уточнив "Пул Первого".

Літак стояв в аеропорту Мінська понад шість годин. На його борту перебувало понад 100 пасажирів.

Світова спільнота засудила приземлення літака і затримання опозиціонера. У МЗС України інцидент назвали атакою на свободу слова.

Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн назвала такі дії неприпустимими й попередила про наслідки. Колишній президент Європейської ради Дональд Туск заявив, що такими діями Лукашенко вчинив акт державного тероризму.

США, Великобританія, Німеччина, Ірландія, Латвія, Литва, Польща і Чехія закликали заборонити польоти над Білоруссю.

Виконавчий директор авіакомпанії Ryanair Майкл О'Лірі назвав вимушене приземлення в Мінську літака Ryanair "захопленням і піратством, яке спонсорувала держава".