Саакашвілі голодує 23-й день, йому зробили переливання крові
Колишньому президенту Грузії, голові Виконавчого комітету реформ України Михайлові Саакашвілі, який 23-й день голодує у грузинській в'язниці, увечері 22 жовтня зробили переливання крові. Про це повідомив журналістам особистий лікар експрезидента Ніколоз Кіпшидзе, пише "Новости-Грузия".
"Коли я прийшов сюди, знав, що один із параметрів був досить поганим, тому зробив переливання... Сьогодні криза вже минула. Стан кращий, ніж був", – сказав лікар.
Кіпшидзе додав, що процедура відбулася "досить добре", хоча проводити її довелося "в польових умовах" за допомогою тюремних лікарів і бригади медиків із реанімобіля, який чергує біля в'язниці на випадок погіршення стану експрезидента.
Кіпшидзе вважає, що Саакашвілі необхідно госпіталізувати в міську клініку під нагляд лікарів, оскільки медична кімната у в'язниці для процедур не призначена. Кіпшидзе зазначив, що експрезидент відмовляється лікуватися тюремній клініці, і сам він як лікар цього не рекомендує.
Народна депутатка України від "Слуги народу", кохана Саакашвілі Єлизавета Ясько повідомила у Facebook, що переливання робили екстрено, у зв'язку з тим, що вночі стан політика різко погіршився.
Консиліум лікарів, сформований при МОЗ Грузії, відвідав Саакашвілі на початку тижня і рекомендував госпіталізувати його для інтенсивного нагляду і профілактики.
Міністр юстиції Раті Брегадзе повідомляв, що Саакашвілі готуються перевести у лікарню при Глданській в'язниці, яка підходить для лікування в'язнів, котрі голодують. Цієї ідеї не схвалюють адвокати.
Народний захисник Грузії Ніно Ломджарія пояснила, що примусово госпіталізувати Саакашвілі можливо тільки в разі реальної загрози його життю, коли він сам уже не зможе дати згоди.
Контекст:
Саакашвілі обіймав пост президента Грузії два строки поспіль – у 2004–2013 роках. Невдовзі після відставки з поста президента він покинув країну.
У Грузії Саакашвілі засудили до трьох років позбавлення волі за помилування колишніх співробітників МВС, засуджених за вбивство працівника "Об'єднаного банку Грузії" Сандро Гіргвліані. Ще шість років він дістав у справі про побиття політика Валерія Гелашвілі. Щодо Саакашвілі у Грузії розслідують ще кілька справ, зокрема про розгін акції протесту в листопаді 2007 року.
У 2015–2016 роках Саакашвілі очолював Одеську облдержадміністрацію. Він набув українського громадянства у травні 2015 року, а в липні 2017-го втратив його. У травні 2019 року президент України Володимир Зеленський повернув Саакашвілі українське громадянство. З червня 2020 року Саакашвілі перебуває на посаді голови Виконавчого комітету реформ України.
6 вересня 2021 року Саакашвілі повідомив про намір приїхати у Грузію 2 жовтня, у день місцевих виборів. Уранці 1 жовтня політик повідомив про повернення до Грузії. Саакашвілі закликав громадян вийти на мітинг у Тбілісі 3 жовтня і сказав, що приєднається до протестувальників.
Увечері 1 жовтня прем'єр-міністр Грузії Іраклій Гарібашвілі заявив, що Саакашвілі затримали. Незабаром МВС Грузії опублікувало відео затримання політика. ЗМІ повідомили, що Саакашвілі затримали у Тбілісі, а зараз він перебуває в пенітенціарній установі №12 у Руставі. Експрезидент Грузії 1 жовтня оголосив голодування.
1 жовтня прокуратура Грузії порушила ще одну кримінальну справу за фактом незаконного перетину Саакашвілі кордону.
Після затримання Саакашвілі українське МЗС викликало до себе посла Грузії. Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявив, що зараз розглядають різні варіанти розв'язання проблеми, зокрема через екстрадицію.
Зеленський заявив, що українська влада займатиметься поверненням Саакашвілі в Україну.