Саакашвілі голодує 33-й день. Політик заявив, що влада Грузії відмовляється перевести його до лікарні
"Я втратив майже 20 кг. Вважаю себе особистим в'язнем [президента Росії Володимира] Путіна, оскільки він усі ці роки багато разів говорив про мене; дав грузинській владі найбільшого приватного акціонера російського "Газпрому" – [лідера керівної партії "Грузинська мрія" Бідзіну] Іванішвілі, публічні вказівки порушити проти мене кримінальні справи та винести вироки”, – написав він.
Політик наголосив, що його позбавили права на телефонні дзвінки і йому відмовляють від приводу до суду. Також, за його словами, влада відмовляється виконувати термінову рекомендацію консиліуму медиків та перевести Саакашвілі до багатопрофільної лікарні.
"Напевно, у вас головне питання – чому я поїхав до Грузії. Я вважав, що моя батьківщина остаточно потрапила під вплив Москви. Ті реформи, які свого часу я провів, зійшли нанівець. Нині у Грузії проводилися місцеві вибори, які, на відміну від України, тут завжди дуже легко вигравала влада, але після моєї появи навіть у в'язниці ситуація радикально змінилася. У всьому. У великих містах кандидати партії "Єдиний національних рух" вийшли до другого туру. І разом із цим, майже скрізь не перше місце. Після мого арешту у Тбілісі прийшов найбільший мітинг-протест", – зазначає він.
Саакашвілі заявив про "грубі фальсифікації у другому турі", після яких "розгортається безпрецедентно широкий фронт масових протестів з урахуванням усіх сил опозиції".
"Такої єдності опозиції в історії Грузії не було ніколи! І я пишаюся, що якусь роль у цьому об'єднанні за прозахідний курс зіграв я. При цьому я залишаюся лояльним та патріотичним громадянином України. Я пишаюся тим, що президент [Володимир] Зеленський повернув мені український паспорт", – зазначив він.
Саакашвілі нагадав, що прожив в Україні вісім років і має у Києві будинок та сім'ю.
"Я дуже вдячний за заяву президента, що Україна не залишить свого громадянина. Грузія не має більш улюбленої нації та вірнішого союзника, ніж Україна, і я все зроблю, щоб не було розбрату і ці відносини зміцнювалися", – резюмував політик.
Контекст:
Саакашвілі обіймав посаду президента Грузії два строки поспіль – у 2004–2013 роках. Незабаром після звільнення з посади президента він покинув країну.
У 2015–2016 роках Саакашвілі очолював Одеську облдержадміністрацію. Він набув українського громадянства у травні 2015 року, а у липні 2017-го втратив його. У травні 2019 року президент України Володимир Зеленський повернув Саакашвілі українське громадянство. З червня 2020 року Саакашвілі перебуває на посаді голови Виконавчого комітету реформ України.
У Грузії Саакашвілі засудили до трьох років позбавлення волі за помилування колишніх співробітників МВС, засуджених за вбивство співробітника "Об'єднаного банку Грузії" Сандро Гіргвліані. Ще шість років він дістав у справі про побиття політика Валерія Гелашвілі. Стосовно Саакашвілі в Грузії розслідують ще кілька справ, зокрема про розгін акції протесту у листопаді 2007 року.
У вересні 2021 року Саакашвілі розповів про намір приїхати у Грузію 2 жовтня, у день місцевих виборів. Уранці 1 жовтня політик повідомив про повернення до Грузії. Того самого дня Саакашвілі затримали та заарештували, зараз він перебуває в пенітенціарній установі №12 у Руставі.
1 жовтня експрезидент Грузії оголосив голодування, яке триває досі. Адвокати та лікарі політика повідомили про погіршення його здоров'я.
27 жовтня політика відвідала уповноважена Верховної Ради України з прав людини Людмила Денісова. Вона розповіла, що за час голодування у Саакашвілі чотири рази був кризовий стан здоров'я, двічі йому робили переливання крові. За підсумками візиту Денісова заявила про порушення прав політика. Дії грузинської влади "очевидно є тортурами та способом позбавлення громадянина України Саакашвілі права на життя", підкреслила вона.
Саакашвілі відмовився від медичної підтримки та перебуває у критичному стані, заявила 29 жовтня нардепка Єлизавета Ясько.