Саакашвілі оголосив про готовність припинити голодування і назвав умову

Саакашвілі голодує 42-й день
Фото: ЕРА
Третій президент Грузії Михайло Саакашвілі готовий припинити голодування, якщо його переведуть до цивільної багатопрофільної лікарні. Про це розповів один із його адвокатів Ніка Гварамія 11 листопада в ефірі каналу Mtavari.

Гварамія зачитав лист Саакашвілі, у якому експрезидент заявляє, що його голодування стає "знаряддям боротьби між росіянами й нинішнім урядом", але не проти нього, а проти Грузії.

За словами Саакашвілі, він у такий спосіб прислухається до заклику Європейського суду з прав людини та західних партнерів.

"Процес реабілітації після голодування набагато складніший, ніж процес управління голодуванням, тому у глданській лікарні немає ні технологічних умов, ні кваліфікованого медичного персоналу. Крім того, для мене неймовірно довіряти співробітникам тієї установи, які тримають мене в умовах тортур, ви також бачили сьогодні кадри їхнього насильства щодо мене. Крім того, тут немає гарантій безпеки й захисту від психологічного тиску, що є вимогою Страсбурзького суду. Я також вважаю Горійський госпіталь величезною загрозою, тому що за кілька кілометрів від нього розташовані спецпідрозділи російської окупаційної армії та спецпризначенців, тієї Росії, яка є головним замовником моєї ліквідації. Прошу консиліум лікарів вирішити, у яких багатофункціональних та високотехнологічних клініках і за яких умов я проходитиму період реабілітації після голодування", – цитує лист російською "Эхо Кавказа".

Саакашвілі підкреслив, що рішення консиліуму мусить мати не рекомендаційний характер, а обов'язковий. Він висловив готовність безумовно підкоритися цьому рішенню, але вважає, що йому "також беззастережно має підкоритися і влада".

"У цій ситуації, щойно буде ухвалено це рішення і мене переведуть із цієї установи до належного закладу, я негайно припиню голодування", – заявив політик.

Згодом цей лист опублікували на сторінці Саакашвілі у Facebook.

Контекст:

У 2004–2013 роках Саакашвілі обіймав посаду президента Грузії два строки поспіль. Невдовзі після того, як пішов із поста президента, він покинув країну.

У 2015–2016 роках Саакашвілі очолював Одеську облдержадміністрацію. Він набув українського громадянства у травні 2015 року, а в липні 2017-го втратив його. У травні 2019 року президент України Володимир Зеленський повернув Саакашвілі українське громадянство. Із червня 2020 року Саакашвілі перебуває на посаді голови Виконавчого комітету реформ України.

У Грузії Саакашвілі засудили до трьох років позбавлення волі за помилування колишніх співробітників МВС, засуджених за вбивство співробітника "Об'єднаного банку Грузії" Сандро Гіргвліані. Ще шість років він дістав у справі про побиття політика Валерія Гелашвілі. Щодо Саакашвілі у Грузії розслідують ще кілька справ, зокрема про розгін акції протесту в листопаді 2007 року.

У вересні 2021 року Саакашвілі розповів про намір приїхати до Грузії 2 жовтня, у день місцевих виборів. Уранці 1 жовтня політик повідомив про повернення до країни. Того самого дня Саакашвілі затримали та заарештували. Він оголосив голодування, яке триває 42-й день.

8 листопада Саакашвілі забрали з колонії в місті Руставі та перевезли до тюремної лікарні у Глданському районі Тбілісі. Політик повідомляв, що його доправили туди обманом, а під час переведення витягли з машини, повалили на землю, кілька разів ударили по шиї та тягли за волосся.

У мін'юсті Грузії заявляли, що переведення Саакашвілі до тюремної лікарні було необхідним через його відмову від лікування. Захист Саакашвілі та лікарі наполягали, що політика потрібно перевести до багатопрофільної цивільної клініки, адвокат Саакашвілі Гварамія не відкидав, що у тюремній лікарні можуть влаштувати бунт, унаслідок якого експрезидента "ліквідують".