"Саме такий вигляд і має міжнародне право в дії". В ОПУ відреагували на рішення уряду ПАР надати запит щодо ордера на арешт Путіна
Невідворотність покарання, оперативність рішень, демонстративність швидко зіб'ють традиційну зовнішньополітичну пихатість із Росії і змусять поважати міжнародне право. Про це 21 липня у Twitter заявив радник глави Офісу президента України Михайло Подоляк.
21 липня опозиційна партія ПАР "Демократичний альянс" повідомила, що прокуратура республіки 17 липня отримала офіційний запит від уряду країни про видавання ордера на арешт президента країни-агресора РФ Володимира Путіна, якого підозрюють у незаконній депортації дітей із окупованих районів України до Росії.
"Уряд ПАР звернувся до суду по ордер на арешт Путіна. Саме такий вигляд і має міжнародне право в дії. Якщо всі інші діятимуть суто в межах жорстких юридичних процедур щодо Росії, ситуація кардинально зміниться", – написав радник глави ОП, коментуючи цю інформацію.
Подоляк переконаний, що Москва навчиться дотримуватися законів, щойно переконається, що за ними стоїть реальна сила.
Контекст:
17 березня Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт Путіна та російської дитячої омбудсменки Марії Львової-Бєлової. Їх підозрюють у незаконній депортації дітей з окупованих районів України до Росії. Наразі Путін має офіційний статус підозрюваного, зазначили в Офісі генпрокурора України.
Спікер Кремля Дмитро Пєсков, коментуючи рішення МКС, заявив, що у Кремлі "саму постановку питання вважають обурливою та неприйнятною". Однак головний прокурор МКС Карім Хан 17 березня заявив, що Путін може постати перед судом, незважаючи на аргументи Москви про те, що на Росію не поширюються рішення Міжнародного кримінального суду.
ПАР запросила Путіна на 15-й економічний саміт БРІКС 22–24 серпня. ПАР ратифікувала Римський статут і забов'язана заарештувати Путіна, якщо він приїде туди. Про це, зокрема, заявляли деякі посадовці цієї країни. Проте Рамафоса протягом кількох місяців намагався знайти можливе рішення, зазначало видання The Moscow Times. ЗМІ писали, що країна веде переговори з російськими колегами про те, щоб Путін брав участь у саміті за допомогою Zoom, щоб уникнути необхідності арешту.
19 липня сайт президента ПАР повідомив, що Путіна на саміті БРІКС у ПАР замінить глава МЗС РФ Лавров. У Кремлі заявили, що Путін візьме участь у саміті у форматі онлайн, а Лавров – офлайн.
2015 року ПАР уже відмовлялася виконати ордер МКС на арешт тодішнього президента Судану Омара аль-Башира, коли він був присутній на саміті Африканського союзу в країні. Колишній президент ПАР Джейкоб Зума запропонував вийти з МКС у 2016 році, але пізніше від цього плану відмовилися, нагадало Bloomberg.