Сейм Латвії закликав НАТО ухвалити рішення про запрошення України у блок цього літа
Сейм Латвійської Республіки 1 червня ухвалив заяву, у якій закликає НАТО на липневому саміті у Вільнюсі (Литва) ухвалити рішення про запрошення України стати членом Альянсу. Про це повідомила пресслужба латвійського парламенту.
Також парламентарі вважають "життєво важливим" використати саміт для того, щоб обговорити подальшу підтримку України, а також зміцнити політичне партнерство між НАТО й Україною.
"У заяві депутати виступають за сильну й ефективну допомогу Україні з боку Європейського союзу й союзників по НАТО, надаючи Україні військово-технічну, оборонну й гуманітарну підтримку доти, доки це необхідно для забезпечення здатності Української держави ефективно захищати свою територію на суші, морі й у повітрі", – ідеться в повідомленні пресслужби.
Також Сейм закликає сформулювати конкретні завдання, які необхідно виконати для якнайшвидшої інтеграції України в НАТО.
Окремо парламент Латвії закликав до посилення санкцій проти Росії й Білорусі, щоб позбавити країн-агресорів "фінансових і технологічних ресурсів, необхідних для продовження війни", зазначили у пресслужбі Сейму.
Контекст:
Україна активізувала співпрацю з НАТО 2014 року на тлі окупації Криму Росією і збройного конфлікту на Донбасі. Курс на вступ в Альянс зафіксовано в Конституції України.
2018 року НАТО визнав за Україною статус країни-аспіранта – кандидата на членство в Альянсі, 2020-го Україна набула статусу партнера розширених можливостей.
14 червня 2021 року у Брюсселі відбувся саміт НАТО, у підсумковому комюніке якого зазначали, що Альянс підтримує вступ України в НАТО.
30 вересня 2022 року – після того, як президент країни-агресора Росії Володимир Путін оголосив про анексію окупованої території України, – президент України Володимир Зеленський повідомив, що Україна подає заявку в НАТО за пришвидшеною процедурою.
Генсек НАТО Єнс Столтенберг 30 листопада заявив, що попередньою умовою для початку переговорів про членство України в НАТО має стати її перемога і в цьому їй допомагають члени Альянсу.
Зеленський вважає, що Україна "має отримати рішення щодо алгоритму приєднання до Альянсу". "Зрозуміло, що ми не можемо вступити в НАТО, поки триває війна. Але усунути безпекову невизначеність можна і треба зараз – це політичне рішення", – зазначив президент України 4 травня 2023 року.
Саміт НАТО відбудеться у Вільнюсі 11–12 липня. У ньому візьме участь приблизно 40 делегацій країн – членів і партнерів Альянсу. На захід також має прибути Зеленський.