Сейм Литви закликав Фінляндію та Швецію подати заявку на членство в НАТО
Про це йдеться у релізі, опублікованому 11 травня на сайті парламенту Литви.
За такий проєкт резолюції XIV-1076 проголосувало 88 депутатів.
Зазначають, що Сейм Литви "вітає парламентські обговорення у Фінляндії та Швеції щодо ймовірного членства в НАТО".
"Жодна третя країна не має права накласти вето на вільне волевиявлення Фінляндії, Швеції та будь-якої іншої європейської країни, що відповідає критеріям Північноатлантичного договору, добиватися членства в НАТО, – підкреслюють у тексті резолюції. – У зв'язку з війною Росії та Білорусі проти України і втратою Білоруссю незалежності у зв'язку зі зміною ситуації з безпекою в Балтійському регіоні вступ Фінляндії та Швеції до Альянсу значно підвищив би безпеку та обороноздатність цих та інших країн регіону".
12 травня про підтримку вступу Фінляндії у НАТО оголосили президент країни Саулі Нійністьо та прем'єрка Санна Марін. За інформацією ЗМІ, Фінляндія разом зі Швецією подадуть заявки на вступ у НАТО одночасно 16 травня.
У МЗС РФ заявили, що членство Фінляндії у НАТО завдасть шкоди двостороннім відносинам і безпеці. Нійністьо зазначив, що Росія сама підштовхнула до цього.
Як повідомляють на сайті Альянсу, Литва офіційно стала членом НАТО у 2004 році.
Контекст:
Фінляндія та Швеція вирішили переглянути політику позаблоковості після відкритого вторгнення Росії в Україну, яке розпочалося 24 лютого 2022 року. Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг говорив CNN 4 квітня, що Альянс здатний прийняти їх якнайшвидше. За інформацією ЗМІ, Фінляндія та Швеція подадуть заявки в НАТО одночасно на початку наступного тижня.
Прем'єр-міністерка Фінляндії Санна Марін на початку березня заявила, що російська агресія в Україні як ніколи наблизила фінську громадськість до НАТО, кількість його прихильників зросла з 19% до 53%. Уряд Швеції має намір обійтися без референдуму, досить буде рішення парламенту, зазначала прем'єрка Магдалена Андерссон.
У разі вступу Швеції і Фінляндії у НАТО Росія погрожувала розгорнути ядерну зброю біля цих країн.