Сенат США одноголосно засудив Путіна як військового злочинця
Цією резолюцією Сенат засудив "насильство, яке триває, зокрема воєнні злочини, злочини проти людства та систематичні порушення прав людини, які здійснюють російські збройні сили та їхні прибічники, а також воєначальники на чолі з Путіним".
Сенатори закликали держави-члени звернутися до Міжнародного кримінального суду чи будь-якого іншого відповідного міжнародного трибуналу з вимогою вжити всіх необхідних заходів для розслідування цих військових злочинів.
Як зазначає Reuters, голосування за цю резолюцію стало "рідкісним проявом єдності у глибоко розділеному Конгресі".
Демократична та Республіканська партії США об'єдналися, щоб показати: Путін "не може уникнути відповідальності за звірства, вчинені проти українського народу", заявив сенатор-демократ Чак Шумер.
"Наступним кроком для мене є робота з нашими британськими союзниками і, сподіваюся, з іншими, щоб створити групу розвідки, яка оприлюднить російські військові підрозділи, що беруть участь у військових злочинах, і почне називати імена їхніх командирів. Починається кампанія "ім'я та ганьба", – підкреслив Грем.
Контекст:
Сьогодні 21-й день війни Росії проти України. Війну Путін оголосив уночі, сказавши, що це "операція", мета якої – "демілітаризація та денацифікація України".
З перших годин вторгнення б'ють по цивільній інфраструктурі. За словами президента, дії російських окупаційних військ в Україні мають ознаки геноциду. РФ застосовує в Україні, зокрема, реактивні системи залпового вогню "Град" та "Ураган", фугасні авіаційні бомби та касетні боєприпаси.
За даними ООН станом на 14 березня, підтверджено 636 жертв та 1125 поранених серед мирних жителів, але в ООН зазначають, що фактичні цифри набагато вищі. Лише в обложеному Маріуполі кількість загиблих, допускає місцева влада, може становити майже 20 тис. (офіційно підтверджено загибель 2357 жителів міста).
За інформацією Генштабу, понад 13,5 тис. російських військовослужбовців убито в Україні за час вторгнення. Кількість загиблих військовослужбовців ЗСУ, за інформацією Зеленського станом на 12 березня, – приблизно 1300 осіб.
27 лютого Україна подала позов проти Росії до Міжнародного суду ООН, вимагаючи "притягти Росію до відповідальності за спотворення поняття геноциду для виправдання агресії". Прокурор Міжнародного кримінального суду Карім Хан особисто ініціював розслідування щодо вторгнення РФ в Україну. До 3 березня позови проти Росії подало вже 40 країн.