Шольц і Макрон закликали Зеленського до переговорів із Росією, коли зустрічалися з ним у Парижі – ЗМІ
У матеріалі йдеться, що публічна риторика Заходу "приховує поглиблення сумнівів" політиків Великобританії, Франції і Німеччини в тому, що Україна зможе вигнати російських окупантів із захоплених українських територій. Окрім того, вони переживають, чи зможуть допомагати Україні підтримувати військові зусилля, якщо конфлікт "зайде у глухий кут".
"Ми постійно повторюємо, що Росія не має перемогти, але що це означає? Якщо війна з такою інтенсивністю триватиме досить довго, втрати України стануть нестерпними", – цитує видання французького посадовця.
За словами джерел, за вечерею в Єлисейському палаці Макрон сказав Зеленському, що навіть "смертельні вороги", такі як Франція і Німеччина, уклали мир після Другої світової війни. Також він сказав, що український президент продемонстрував себе воєначальником, але, зрештою, йому доведеться "ухвалювати важкі рішення".
Водночас Шольц і Макрон заявили Зеленському, що будь-яке рішення про те, коли й за яких умов розпочнуться мирні переговори, повністю залежить від України.
Контекст:
24 лютого 2022 року президент Росії Володимир Путін оголосив про вторгнення в Україну, розпочавши повномасштабний етап війни. Фактично РФ розв'язала війну проти України у 2014 році, коли після Революції гідності вона незаконно анексувала Крим й окупувала частину Донецької і Луганської областей.
За місяці після повномасштабного вторгнення Путін вимагав від України припинити вогонь і негайно сісти за стіл переговорів, відкинувши, що повернення Україні її територій буде на порядку денному.
У відповідь Зеленський заявив, що Україна хоче досягти домовленості із РФ, але з нинішнім президентом це неможливо. "Ми готові до діалогу з Росією, але вже з іншим президентом", – сказав він.
10 листопада Зеленський сказав, що не відкидає переговорів із РФ про закінчення війни. Він наголосив, що, "крім ультиматумів, нічого не чув від чинного президента РФ", але "не зачинив двері". Про умови, що входять до української формули миру, Зеленський говорив на засіданні Генасамблеї ООН 22 вересня та на саміті G20 15 листопада. Спочатку в ній було п'ять пунктів, потім стало 10.
16 листопада український президент повідомив, що йому "надходили сигнали від партнерів" щодо бажання Путіна провести переговори. У відповідь Зеленський "запропонував публічну форму [переговорів], тому що Росія веде з Україною війну публічну".
25 грудня Путін укотре заявив, що Росія готова до переговорів, поклавши провину і за відмову від переговорів, і за розв'язання війни нібито на Україну та Захід. Радник глави Офісу президента України Михайло Подоляк порадив йому "повернутися до реальності".
26 січня 2023 року Зеленський заявив, що не зацікавлений зустрічатися з Путіним для мирних переговорів. 23 лютого під час спільної конференції із прем'єр-міністром Іспанії Педро Санчесом у Києві Зеленський знову заявив, що тиск на Україну щодо мирних переговорів "не має сенсу".