Шольц у Мюнхені: Балансу між оптимальною підтримкою України і прагненням уникнути небажаної ескалації дотримуватимуться й надалі
За словами Шольца, Німеччина надає Україні найбільшу допомогу серед європейських країн.
"Одна Німеччина забезпечила Україні допомогу за рік на суму €12 млрд, ми прийняли понад 1 млн біженців, надавши їм повний доступ до ринку праці, шкіл і університетів. Ми постачаємо зброю й сучасні боєприпаси більше, ніж будь-яка інша держава в континентальній Європі. Це не тільки відповідає справедливим очікуванням наших партнерів, ми тим самим беремо на себе відповідальність, яку має нести країна такого розміру й економічної сили", – сказав Шольц.
Він зазначив, що, незважаючи на невдоволення деяких німців, його уряд готовий продовжувати також допомогу армії України зброєю й боєприпасами.
"Не постачання озброєнь затягують війну. Навпаки, що швидше президент [Росії Володимир] Путін зрозуміє, що не досягне своїх імперіалістичних цілей, то більше шансів на швидке закінчення війни й виведення російських військ", – упевнений Шольц.
Водночас канцлер ФРН підтвердив прихильність до позиції невтручання НАТО у війну з Росією.
"Балансу між оптимальною підтримкою України і прагненням уникнути небажаної ескалації дотримуватимуться й надалі. І я задоволений, що президент США Джо Байден та інші наші союзники поділяють цю думку. Той курс, яким ми сьогодні йдемо, – це шлях до незвіданого: уперше в нашій історії ядерна держава веде імперіалістичну війну в Європі. Це не має прецедентів. Ми маємо ретельно зважувати наслідки наших дій і все обговорювати з нашими союзниками. Ідеться про війну в безпосередній близькості від нас – у самій Європі", – пояснив глава німецького уряду.
Мюнхенська конференція з безпеки – головний західний форум із безпеки. Його проводять щорічно із 1962 року. Однією з головних тем цього року стала тема загроз світовій безпеці на тлі агресії Росії проти України. Конференція триватиме із 17-го до 19 лютого.
Контекст:
Німеччина з початку війни 2014 року надавала Україні фінансову допомогу, допомагала лікувати поранених українських військовослужбовців, але відмовлялася від надання зброї. Після повномасштабного вторгнення РФ 24 лютого 2022 року ФРН змінила свою позицію щодо постачання зброї в зони конфлікту й погодилася доправляти озброєння в Україну.
ЗСУ, зокрема, вже отримали від Німеччини протитанкову зброю, самохідні гаубиці, зенітні установки Gepard, систему ППО, реактивні системи залпового вогню, каски, обмундирування, намети, медикаменти.
Шольц спочатку відмовлявся давати Україні танки Leopard, але 25 січня 2023 року уряд ФРН ухвалив рішення надати їх Україні. ФРН "на першому етапі" передасть Україні 14 танків. Це частина більшого плану зі створення двох батальйонів, у кожному з яких буде по 40 танків Leopard 2, зазначило Der Spiegel. ФРН разом із Фінляндією, Іспанією й Нідерландами створять один батальйон танків Leopard 2A6, а Польща й Норвегія – другий батальйон Leopard типу 2А4. Крім того, чотири танки Leopard 2 Україні передасть Канада.
На першому етапі Україна отримає від союзників до 140 сучасних танків, "танкова коаліція" зараз нараховує 12 учасників, повідомили 31 січня у МЗС України.