Шустер: Америка для Китаю зараз – проблема: США вимагають розсекретити матеріали щодо коронавірусу й лабораторії в Ухані, де науковці граються з вірусами
"Америка для Китаю зараз – проблема, особливо після того, як минулого тижня президент Джо Байден сказав, що потрібно відкривати максимальну кількість матеріалів, наразі засекречених, щодо походження коронавірусу. Включно із матеріалами, звісно ж, щодо лабораторії в Ухані", – заявив Шустер.
Він нагадав, що у лабораторії в місті Ухань, звідки почалася пандемія, проводять генетичні експерименти з вірусами.
"Там [є] величезна кількість – десь 20 тис. – усіляких вірусів, які було зібрано від кажанів. Проводять, звісно, генетичні експерименти в тому сенсі, що вони поєднують, ці віруси, науковці маніпулюють білками: беруть якусь ланку з одного вірусу, пересаджують в інший вірус – і виходить щось гібридне. І ось граються із цими вірусами. Наскільки я розумію, ця лабораторія розташована недалеко від військової лабораторії – і між ними ринок в Ухані. Я читав і дивився кілька гарних фільмів документальних, зокрема й австралійського виробництва. У них щось вийшло, і військові хотіли знати, що це таке. Цей вірус вони якось транспортували з лабораторії наукової до військової, і ось у цей момент вірус утік. І втік він десь у районі ринку", – розповів Шустер.
Бацман акцентувала, що ще на самому початку пандемії були повідомлення про те, як вірус міг вийти за межі лабораторії.
"Була історія, що один зі співробітників якось заразився. Щось він порушив, або випадковість якась була. І він заразився ось цим мутованим, уже штучним, дуже живучим, тобто супервірусом. Вони приховали це, по суті, ось цей нульовий пацієнт випустив вірус далі. Звісно ж, це потребує покарання тих, хто вчинив безвідповідально просто. І тепер на рахунку в них у всіх, хто це приховав, мільйони людських життів", – наголосила Бацман.
"Якщо ці документи, які буде опубліковано з боку Сполучених Штатів, продемонструють усьому світу, що Китай неохайний, що Китай войовничий, що Китай випустив цей вірус... І в підсумку реально цей вірус – це була катастрофа. Тут навіть не треба намагатися применшувати, реальна катастрофа. Тому якщо раптом Китаю доведеться хоча б частково відповідати за пандемію, я думаю, це дуже сильно вдарить по престижу Китайської компартії", – підкреслив Шустер.
Контекст:
Спалах коронавірусної інфекції виник наприкінці 2019 року в Китаї. 11 березня 2020 року Всесвітня організація охорони здоров'я оголосила поширення коронавірусу пандемією. Відтоді у світі, за даними ВООЗ, підтвердили понад 759,4 млн випадків інфікування коронавірусом, померло майже 6,9 млн осіб.
Влада Китаю пов'язувала спалах захворювання з уханьським ринком тварин і морепродуктів "Хуанань": перші пацієнти були там або постійними покупцями, або продавцями.
У січні 2021 року Ухань відвідувала група науковців ВООЗ із 13 осіб, які розслідували причини пандемії. Урешті-решт місія не змогла встановити точне джерело коронавірусу. У звіті, опублікованому в березні, найбільш вірогідною версією назвали передавання вірусу від кажанів або панголінів, але, найімовірніше, не безпосередньо, а ще через якусь тварину. Найменш вірогідною – що вірус поширився внаслідок витоку.
На початку пандемії поширювали теорію про лабораторне походження коронавірусу, але в МЗС Китаю наполягали, що версія про витік вірусу з лабораторії Уханя не має під собою жодних доказів.
Директор Федерального бюро розслідувань США Крістофер Рей заявив 28 лютого 2023 року, що пандемію у 2020 році, ймовірно, спричинив витік вірусу з лабораторії в китайському місті Ухань. У МЗС Китаю назвали цю заяву політичною маніпуляцією.