Шустер: Путіну було б вигідно продовжити війну. Він сподівається, що рано чи пізно хтось із членів НАТО похитнеться
"Путін сьогодні перебуває в ситуації, де він абсолютно втратив контроль над армією. Для початку він втратив контроль узагалі. Він втратив відчуття дійсності. Він реально думає, що в економіці все гаразд. Він реально думає: так, економіка більш-менш стійка. Чого хоче Путін? Звісно, йому було б напевно вигідно продовжити цю війну. Він увесь час сподівається, що рано чи пізно хтось із членів НАТО похитнеться. Що рано чи пізно щось таке станеться, а потім іще виграє Дональд Трамп у США, і для нього це буде чудово. Але це далеко. Навіть якщо Трамп виграє у листопаді, він обійме посаду в січні 2025 року. Путіну треба до цього строку дожити і фізично, і політично", – зазначив Шустер.
Журналіст звернув увагу, що взаємини у верхівці російської влади побудовано за принципом мафії.
"Це федерація організованої злочинності, це ніяка не держава і ніякий не державний апарат. Нічого навіть наближеного до цього немає. Там є сім'ї всілякі. Їх небагато. Думаю, що [ватажок ПВК "Вагнер" Євген] Пригожин дуже сильно, якщо він не всередині оцієї своєрідної комісії (мафія сицилійська теж називала це "комісія" свого часу), то точно наближений. Він один із цих важливих складників у цій комісії. А в комісії найрізноманітніші сили, і я думаю, що увійти в комісію можна, а вийти не можна. Звідти виходу немає взагалі жодного. Путін, з огляду на все, перестав гарантувати дохід і стабільність. Він, напевно, уже цю стабільність неспроможний гарантувати. Як хрещений батько, як бос босів, звісно, Путін починає втрачати довіру дуже багатьох", – сказав Шустер.
На його думку, у РФ уже триває пошук кандидатів на місце Путіна.
"Я думаю, що вони б його замінили. Але проблема ж тут інша: чи зможуть вони призначити нового зі свого середовища, який гарантуватиме їм збереження того, що вони награбували? Адже якщо буде переділ власності, то їм хана. Знайдуть вони кандидатуру, яка зможе замінити Путіна і гарантувати їм ту фінансову стабільність, яка у них зараз є, як вони будуть цього досягати? Зараз треба знайти заміну Путіну так, щоб не розпилили і щоб когось не кинули за ґрати, не забрали власність (чи знайдуть вони таку людину, я не знаю), або ця мафія впаде. Якби вони знайшли заміну, Путіна давно вже б не було", – наголосив Шустер.
Контекст:
Путін перебуває при владі у РФ із 2000 року. У 2018-му його обрали на четвертий президентський строк.
РФ розв'язала війну проти України у 2014 році, коли після Революції гідності вона незаконно анексувала Крим й окупувала частину Донецької і Луганської областей. 24 лютого 2022 року Путін оголосив про вторгнення в Україну, розпочавши повномасштабний етап війни.
Деякі аналітики висловлюють припущення, що військова поразка в Україні може призвести до зміни влади в Росії. Оглядач сайта NV, ведучий "Радіо NV" Іван Яковина вважає, що Путін уже втрачає владу і стає "страшним тягарем" навіть для свого оточення.
Російський політолог Станіслав Бєлковський заявив, що, за даними різних джерел, війна в Україні викликає паніку в частини еліти. "Їм хотілося б вискочити й зіскочити. Але вискочити й зіскочити вже неможливо", – сказав він.
На думку російської журналістки Юлії Латиніної, Путін може зіткнутися з перспективою загроз для своєї влади у Росії на тлі вторгнення в Україну, яке невдало складається.
Російський публіцист і телеведучий Олександр Невзоров, який набув українського громадянства, переконаний, що оточення Путіна шукає можливості з ним розправитися, "але це дуже непросто".