Шустер: У Китаї Макрона прийняли з усіма почестями, а фон дер Ляєн – як безхатька
"Історія, яка мене стривожила, – це візит Еммануеля Макрона й Урсули фон дер Ляєн до Китаю. Сталося, що Макрона прийняли з усіма почестями – оркестри, гімни, прийоми. А фон дер Ляєн прийняли як безхатька. Її зустрів міністр екології, її не запрошували на вечерю, її не запрошували на переговори. На деяких каналах соціальних мереж і навіть телебачення про неї говорили реально образливі речі. Тонко, дуже тонко. Мабуть, вивчили психологічний портрет Макрона докладно і зрозуміли, що треба почати розколювати Європу та Європейський союз і ніби піднімати у цій ситуації Францію. Тому що Макрон, як на мене, – це зараз слабка ланка Європи", – сказав Шустер.
На його думку, цей візит продемонстрував, що в Китаю "є якась більш довгострокова стратегія".
"Урсула фон дер Ляєн напередодні візиту зателефонувала президенту України Володимирові Зеленському, повідомила, що буде в Китаї і що позиція Європейського союзу ніяк не змінюється. І ось таке ставлення – це вже не назвеш дипломатією, це вже, мабуть, така войовнича дипломатична історія. Такі наміри Китаю – вони є цілком агресивними. Цей візит, те, як китайські лідери приймали главу Євросоюзу, побічно демонструє, що реально вони йдуть на конфлікт. І це, по-моєму, не дуже гарна новина", – підкреслив Шустер.
Після цього візиту, зазначив він, стало "досить очевидно", що Китай став на бік Росії.
"Ця подія мені побічно свідчить про те, що одна із цілей Китаю – розколоти Європу. І це явно кремлівська позиція, а не лише позиція Китаю", – сказав Шустер.
Контекст:
Макрон і фон дер Ляєн прибули до Китаю 5 квітня. Візит триватиме два дні. Глава КНР Сі Цзіньпін провів переговори з Макроном. Президент Франції висловив сподівання, що Китай "приведе Росію до тями", зі свого боку Сі Цзіньпін сказав, що Китай і Франція як "чіткі прибічники багатополярного світу і більшої демократії в міжнародних відносинах" мають здатність і відповідальність піднятися над "розбіжностями й перешкодами".
Перед поїздкою до Китаю президентка Єврокомісії наголосила, що важлива тема зустрічей із Сі Цзіньпіном – війна в Україні.
Напередодні візиту Макрон провів телефонну розмову з президентом США Джо Байденом. Обидва лідери заявили про свою спільну готовність залучити Китай для пришвидшення закінчення війни в Україні й узяти участь у побудові міцного миру в регіоні, повідомили в Єлисейському палаці.
Китай від початку нападу РФ на Україну намагається дотримуватися нейтральної позиції, але прямо не засуджує дій Москви.