Слідком Білорусі відмовився розслідувати смерть першого загиблого на протестах Тарайковського
Слідчий комітет Білорусі відмовився порушувати кримінальну справу за фактом загибелі Олександра Тарайковського, першої жертви протестів у Білорусі. Про це повідомив глава Слідкому Білорусі Іван Носкевич. Версію слідства опубліковано в Telegram-каналі відомства.
За даними розслідувальної групи Conflict Intelligence Team, Тарайковський загинув від пострілу спецпризначенця.
"Своїми діями Тарайковський провокував правоохоронців, вони не знали його справжніх мотивів і мети його дій, а з урахуванням оперативної інформації про ймовірні теракти, наявності у протестувальників вибухових речовин, зброї сприймали його як реальну загрозу життю і здоров'ю як співробітників, так і самих учасників протесту. У зв'язку з цим співробітники правоохоронних органів діяли виключно в межах наявних у них інструкцій і застосували щодо Тарайковського нелетальну зброю", – сказав Носкевич.
На думку слідчих, правоохоронці мали право використовувати нелетальну зброю "для запобігання тяжчим наслідкам".
34-річного Тарайковського вважають першим загиблим під час білоруських протестів. Він помер увечері 10 серпня 2020 року. Як повідомляло видання TUT.BY, у свідоцтві про смерть указано, що чоловік помер від масивної втрати крові з відкритої рани грудної клітки.
У міністерстві внутрішніх справ Білорусі заявляли, що Тарайковський хотів кинути вибуховий пристрій у силовиків, але він вибухнув у нього в руці. Незабаром "Еврорадио" опублікувало в Telegram відео, на якому видно, що мітингувальник нічого не кидав у силовиків.
16 серпня тодішній міністр внутрішніх справ Білорусі Юрій Караєв допустив, що в Тарайковського могли стріляти з нелетальної зброї.
З 9 серпня 2020 року в Білорусі тривають масові акції протесту незгодних із результатами голосування на виборах президента. За офіційними даними, перемогу в них здобув Олександр Лукашенко, який перебуває при владі з 1994 року і за якого проголосувало 80,1% виборців. Друге місце з 10,1% голосів посіла білоруська опозиціонерка Світлана Тихановська. Водночас альтернативні екзитполи засвідчували протилежну картину – упевнену перемогу Тихановської.
Білоруські силовики жорстко розганяли мітинги, використовуючи світлошумові гранати, гумові кулі та водомети. За час протестів сотні демонстрантів дістали травми й поранення. За даними правозахисного центру "Весна", із серпня у країні затримали понад 25 тис. осіб, сумарно вони дістали 83 тис. діб арешту. Влада заявила про чотирьох загиблих учасників мітингів, опозиція – про вісьмох.
23 вересня Лукашенко провів таємну церемонію інавгурації, уперше в історії Білорусі її не анонсували і не транслювали на телебаченні. Низка держав, зокрема США, Великобританія, Канада, Німеччина, Латвія, Литва, Норвегія, Польща, Данія, Україна та Чехія, не визнали інавгурації Лукашенка.
Опозиція наполягає на проведенні нових виборів у Білорусі. Лукашенко заявив, що спочатку у країні треба змінити конституцію (проєкт нової конституції, за його словами, презентують 2021 року), а вже після цього провести нові вибори.