Соратник Саакашвілі Гварамія: Відповім чесно: Грузія не готова до війни, воювати за свої території вона не буде, але повертати їх вона збирається
"Я відповім вам чесно: Грузія не готова до війни. Я думаю, що вона [за свої території] не воюватиме. Повертати свої території вона збирається, звісно ж. Я сам з Абхазії. Для мене Грузія – не Грузія, якщо ми не відновимо свою територіальну цілісність. І все ж таки ми бачимо шлях відновлення своєї територіальної цілісності через європейську спільноту", – сказав Гварамія.
Він зазначив, що при владі у Грузії вже понад 10 років перебуває проросійський уряд, за цей час Грузія дуже сильно ослабла у військовому плані.
"Проросійський уряд тут уже 12-й рік. Він розвивав грузинську армію? Звісно, ні. Це загалом риторичне запитання", – зазначив соратник Саакашвілі.
До того ж, продовжив він, у Грузії дуже сильна антивоєнна пропаганда: грузинська влада використовує ситуацію в Україні у своїх пропагандистських цілях.
"Грузинська влада пропагує, як помирають українські люди і як би ми теж, як у 2008 році, помирали б, якби не вона [тобто якби вона інакше будувала відносини з Росією]. Виходить, що якби ми поводилися трохи гідніше, ми помирали б штабелями... Це дуже сильна пропаганда, і вона діє. Пропаганда страху паралізує, просто паралізує", – сказав він.
Тому базовий сценарій, який зараз розглядають у Грузії, – Росія зазнає поразки у війні з Україною і розпадається, зазначив Гварамія.
"Якщо Росія сиплеться, якщо вона розвалюється, я не бачу великого резону воювати. Тому що воювати не буде з ким, – сказав медіаменеджер. – А я сподіваюся, що Росія таки розсиплеться як картковий будиночок. Тому що збереження Росії у тих самих кордонах означає, що за кілька декад буде нова війна. Нарешті ця країна має розійтися по швах, тому що в 1991 році Захід зробив помилку, і всі 30 років ми пожинаємо результати цієї помилки".
Гварамія сказав, що загалом дивиться на майбутнє Грузії "у чудовому контексті", і ще раз наголосив, що впевнений, що Абхазія та Південна Осетія повернуться під контроль Грузії.
"[Після розпаду Росії] дуже багато геополітичних і особливо економічних проблем буде вирішено в автоматичному режимі... Я абсолютно впевнений, що ми свою територіальну цілісність відновимо й у цьому братимуть участь самі ж абхазці. Нам воювати з ними вже точно не доведеться", – сказав він.
Контекст:
8–12 серпня 2008 року між Росією та Грузією стався збройний конфлікт. Російські війська спільно з південноосетинськими та абхазькими формуваннями витіснили грузинські війська з Південної Осетії, яка офіційно є частиною Грузії, тимчасово зайнявши низку прилеглих до конфліктної зони районів Грузії.
Абхазія та Південна Осетія, згідно з грузинським законодавством, – окуповані Російською Федерацією території.
У серпні 2022 року в МЗС Грузії заявили, що після 14 років окупації Росія не виконує досягнутої за посередництвом ЄС угоди про припинення вогню від 12 серпня 2008 року, а також розширює свій незаконний контроль в окупованих регіонах, і далі їх мілітаризує й активно здійснює кроки для їхньої фактичної анексії.
Президентка Грузії Саломе Зурабішвілі заявила в лютому 2023 року, що, на її думку, деокупація грузинських територій має відбутися через мирні домовленості, яких можна досягти в межах завершення війни Росії проти України. Зурабішвілі вважає, що "Росія вже практично програла битву" проти України, "якщо не всю війну", і Захід зробить іще одну велику помилку, якщо "в межах умов капітуляції" не вимагатиме від Росії повного виведення військ з усіх окупованих нею територій.