США підозрюють Китай у постачанні російського урану в обхід заборони – Reuters

Адміністрація президента США Джо Байдена розслідує різке зростання імпорту збагаченого урану з Китаю з кінця 2023 року
Фото: EPA

США розслідують різке зростання імпорту збагаченого урану з Китаю наприкінці 2023 року. Вони вважають, що ці постачання допомагають Москві обійти заборону США на імпорт урану з Росії. Про це 17 вересня повідомляє агентство Reuters.

Торік у грудні законодавці Палати представників США ухвалили заборону на постачання російського збагаченого урану до Америки. Натомість різко активізувався Китай, який попередні два роки не постачав уран у США.

Першу партію урану (242 990 кг) Китай відправив у США того самого місяця, коли було ухвалено закон, у грудні. Друга партія (123 894 кг) надійшла у травні, коли документ підписав президент США Джо Байден.  

За інформацією Reuters, паралельно із цим у 2022-му й 2023 році зросли закупівлі Китаєм збагаченого урану в Росії.

У міністерстві енергетики США заявили агентству, що "уважно відстежують імпорт урану з Китаю, щоб забезпечити належну реалізацію ухваленого закону", і аналізують, чи не постачає Китай Америці російський уран. 

Агентство також зазначило, що США й далі закуповують збагачений уран безпосередньо в Росії (таку можливість передбачено законом, але вона буде доступною лише до 2028 року), але у значно менших масштабах, ніж раніше. Із січня до липня 2024 року США закупили в Росії 313 050 кг урану, це на 30% менше, ніж торік.

Міністерство закордонних справ Китаю та російська державна компанія "Росатом" не відреагували на прохання Reuters прокоментувати дані.

Контекст:

Росія є найбільшим у світі експортером збагаченого урану, а у США – найбільша у світі ядерна енергетика. Станом на 2024 рік, за офіційними даними, у США працює 54 АЕС (загалом – 94 реактори).

За інформацією міністерства енергетики США, раніше Росія постачала США майже чверть збагаченого урану, що робило її для Америки іноземним постачальником №1. Ці продажі приносили Росії приблизно $1 млрд на рік. Але, як зазначила Financial Times, США шукали способи обмежити грошові потоки на користь режиму нелегітимного президента РФ Володимира Путіна. Серед них – рішення Сенату (слідом за Палатою представників) заборонити імпорт урану з Росії. Відповідний закон було ухвалено у квітні, у травні його підписав президент США Джо Байден. Зокрема, він передбачає виділення $2,7 млрд на розвиток американської уранопереробної промисловості.

Зменшити залежність від Росії в атомній енергетиці планують не лише США, а загалом усі країни G7. Цю обіцянку вони зафіксували у квітні 2024 року у спільному комюніке.