США планують посилити санкції проти режиму Лукашенка – соратник Тихановської
Минулого тижня Тихановська разом із командою провела низку зустрічей у США. Вона брала участь у перемовинах із держсекретарем США Ентоні Блінкеном і радником президента США з національної безпеки Джейком Салліваном. Також вона зустрілася з колишньою держсекретаркою Мадлен Олбрайт, сенаторами та конгресменами, виступила на відкритті білоруського кокусу в Конгресі США.
Під час цих зустрічей, за словами Вячорка, посадовці Держдепартаменту США заявили про намір ввести нові санкції. Вони, зокрема, торкнуться білоруського калійного і нафтового секторів, які близькі до Олександра Лукашенка, який вважає себе президентом Білорусі.
Водночас у Держдепі журналістам відмовилися коментувати можливі санкції.
Контекст:
У Білорусі триває політична криза, пов'язана з виборами президента від 9 серпня 2020 року, після яких почалися масові акції протесту незгодних із результатами голосування. За офіційними даними, перемогу в них здобув Олександр Лукашенко, який перебуває при владі з 1994 року і за якого проголосувало 80,1% виборців. Друге місце з 10,1% голосів посіла Тихановська. Водночас альтернативні екзитполи подавали протилежну картину – впевнену перемогу Тихановської.
Білоруські силовики жорстко розганяли мітинги, використовуючи світлошумові гранати, гумові кулі та водомети. За час протестів сотні демонстрантів дістали травми та поранення. За даними правозахисного центру "Весна", із серпня у країні затримали понад 25 тис. осіб, сумарно вони дістали 83 тис. діб арешту. Влада заявляла про чотирьох загиблих учасників мітингів, опозиція – про вісьмох.
Євросоюз у жовтні 2020 року ввів обмежувальні заходи проти 40 осіб, відповідальних за фальсифікацію результатів президентських виборів і насильницьке придушення мирних протестів у Білорусі. До цих санкцій приєдналася й Україна. Тоді ж санкції за фальсифікацію виборів і розгін демонстрацій ввів мінфін США.
У листопаді ЄС ввів санкції проти Лукашенка і ще 14 білоруських посадовців. У грудні ЄС ввів третій пакет санкцій проти Білорусі, обмежувальні заходи торкнулися 29 осіб і семи організацій.
У лютому цього року санкції проти "громадян Білорусі, відповідальних за підрив білоруської демократії", ввели США і Великобританія.
21 червня Євросоюз ухвалив рішення про заморожування активів та заборону на видання віз щодо 78 фізичних та восьми юридичних осіб із Білорусі. Серед них – бізнесмени, члени сім'ї Лукашенка, ректори, прокурори, судді, поліцейські та високопоставлені військовослужбовці.