США пригрозили Пекіну санкціями, якщо КНР постачатиме Росії зброю – Блінкен

Блінкен: Ми чітко попередили Китай про наслідки надання підтримки Росії
Фото: EPA
США можуть ввести санкції проти китайських компаній, якщо КНР матеріально підтримуватиме Росію у війні проти України. Про це 28 лютого повідомив державний секретар США Ентоні Блінкен під час пресконференції в Астані (Казахстан), де він перебуває із робочим візитом.

Відео конференції у YouTube транслювало The Independent.

Блінкен розповів, що у США схвильовані тим, що Пекін може надавати Москві "смертоносну допомогу". Блінкен додав, що обговорив питання наслідків такої співпраці, зокрема із головою канцелярії комісії із закордонних справ Центрального комітету Комуністичної партії Китаю Ван І на полях Мюнхенської конференції з безпеки. Зі свого боку президент США Джо Байден порушив це питання у розмові з президентом Китаю Сі Цзіньпіном в Індонезії у листопаді 2022 року під час саміту G20.

"Ми чітко попередили Китай про наслідки надання підтримки [РФ]. Наприклад, ми без вагань завдамо ударів по китайських компаніях або приватних особах, які порушують наші санкції або в інший спосіб беруть участь у підтримці воєнних дій Росії", сказав Блінкен.

За його словами, якщо Китай допомагатиме РФ, це створить "серйозну проблему" для американсько-китайських відносин, а також відносин Китаю з іншими країнами світу.

Державний секретар США зазначив: він сподівається, що Пекін серйозно сприйме попередження.

"Китай не може бути на боці двох сторін одночасно, коли йдеться про російську агресію в Україні. Не можна, з одного боку, висувати мирні пропозиції, а з іншого фактично підливати олії у вогонь, розпалений Росією", сказав Блінкен.

Контекст:

Китай від початку нападу РФ на Україну намагається дотримуватися нейтральної позиції, але прямо не засуджує дій Москви.

За даними ЗМІ, Китай надає Росії технології, які їй необхідні для ведення війни проти України. Телеканал CNN із посиланням на офіційних осіб США, ознайомлених із даними розвідки, повідомив 18 лютого, що останнім часом США почали помічати "тривожні" тенденції у підтримці Китаєм російських збройних сил і що є ознаки того, що Пекін хоче "підійти до межі" надання летальної військової допомоги Росії і не бути спійманим. Держсекретар США Ентоні Блінкен застеріг Пекін від надання Росії військової допомоги або допомоги в обходженні західних санкцій.

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг в інтерв'ю, яке вийшло 23 лютого, говорив, що Альянс бачить ознаки підготовки Китаю до передання Росії зброї.

24 лютого президент України Володимир Зеленський сказав, що "дуже хоче вірити, що Китай не постачатиме зброї Росії".

Начальник української військової розвідки Кирило Буданов сказав в інтерв'ю, яке вийшло 27 лютого, що "не бачить жодних ознак, що свідчать про те, що навіть обговорюють такі речі", як постачання Китаєм зброї Росії.