США продовжили на рік дію санкцій проти влади Білорусі
У документі йдеться, що дії та політика певних представників білоруського уряду й інших осіб і далі становлять незвичайну і надзвичайну загрозу національній безпеці та зовнішній політиці США.
Також Білий дім зазначає, що такі дії "підривають демократичні процеси й інститути в Білорусі".
"Із цієї причини надзвичайний стан, оголошений 16 червня 2006 року, має залишатися чинним і після 16 червня 2021 року", – ідеться в заяві.
Санкційний указ №13405, про який ідеться, ввів 2006 року тодішній президент США Джордж Буш. Він розпорядився заморозити фінансові рахунки тодішнього президента Білорусі Олександра Лукашенка і дев'ятьох інших білоруських високопосадовців, а також заборонив американським громадянам здійснювати з ними будь-які угоди. Приводом для введення санкцій стали президентські вибори в Білорусі, які у США і ЄС визнали недемократичними.
Рішення про продовження указу №13405 ухвалюють щорічно. Якщо президент США не продовжить його дію за рік після підписання, за три місяці указ автоматично втратить силу, зазначає "Голос Америки".
Контекст:
9 серпня 2020 року в Білорусі відбулися вибори президента, після яких почалися масові акції протесту незгодних із результатами голосування. За офіційними даними, перемогу в них здобув Лукашенко, який перебуває при владі з 1994 року та за котрого проголосувало 80,1% виборців. Друге місце з 10,1% голосів посіла опозиціонерка Світлана Тихановська. Водночас альтернативні екзитполи демонстрували протилежну картину – впевнену перемогу Тихановської.
Білоруські силовики жорстко розганяли мітинги, використовуючи світлошумові гранати, гумові кулі й водомети. За час протестів сотні демонстрантів дістали травми і поранення. За даними правозахисного центру "Весна", із серпня у країні затримали понад 25 тис. осіб, сумарно вони дістали 83 тис. діб арешту. Влада заявляла про чотирьох загиблих учасників мітингів, опозиція – про вісьмох.
23 вересня Лукашенко провів таємну церемонію інавгурації, уперше в історії Білорусі її не анонсували і не транслювали по телебаченню. Низка держав, зокрема США, Великобританія, Канада, Німеччина, Латвія, Литва, Норвегія, Польща, Данія, Україна та Чехія, не визнала інавгурації Лукашенка.
Опозиція наполягає на проведенні нових виборів у Білорусі. Лукашенко заявив, що спочатку у країні треба змінити конституцію (проєкт нової конституції, за його словами, презентують 2021 року), а вже після цього провести нові вибори.
16 березня Лукашенко підписав указ про створення конституційної комісії, яка має розробити нову редакцію основного закону Білорусі.