США та Євросоюз працюватимуть над збільшенням постачань скрапленого газу на випадок перебоїв роботи трубопроводів
"Займаючись впливом геополітики та клімату на поточний енергетичний ринок, ЄС та США мають намір працювати разом над тим, щоб ринки скрапленого природного газу були здатні забезпечувати додаткові та диверсифіковані постачання у разі перебоїв у короткостроковій перспективі постачання газу трубопроводами", – ідеться у документі.
Рада США – ЄС підтвердила, що вважає "неприйнятним використання енергоресурсів як зброї або важеля геополітичного впливу".
У зв'язку із цим США та Євросоюз мають намір сприяти зміцненню енергетичної безпеки східних партнерів, таких як Молдова та Україна, "зокрема через реверсне постачання газу".
"Рада підтвердила, що Україна й далі залишається важливим партнером як ЄС, так і США, і висловила чітку підтримку міцній та стійкій Україні. Вона підкреслила, що енергетична безпека життєво важлива для суверенної України. Рада підтвердила, що Україна є стратегічною країною транзиту газу для ЄС", – зазначають у заяві.
Наприкінці січня США та Євросоюз заявили про спільну роботу з постачання газу до Європи у разі військового вторгнення Росії в Україну.
Financial Times із посиланням на високопосадовців Білого дому писало 23 січня, що США ведуть переговори про постачання газу до Європи з Катаром та іншими великими експортерами газу на випадок ескалації російської агресії в Україні.
За інформацією видання, необхідність такого обговорення назріла після того, як переговори глави МЗС Росії Сергія Лаврова із держсекретарем США Ентоні Блінкеном 21 січня дали "мінімальний прогрес".
У Вашингтоні побоюються, що ймовірна ескалація в Україні може вдарити по постачанню російського газу до ЄС, і розглядають варіанти дій у цьому випадку, "особливо з огляду на те, що зараз середина зими, а запаси газу в Європі і так низькі", розповів один із представників адміністрації президента США.
Залежністю Європи від російського газу стурбовані в НАТО.
Контекст:
Навесні 2021 року Росія нарощувала війська поблизу кордону з Україною та в окупованому Криму. Наприкінці жовтня американські ЗМІ почали повідомляти, що Росія знову стягує війська до кордону з Україною.
Глава Міноборони України Олексій Резніков розповів 7 лютого 2022 року, що біля кордону України розташовано 119 тис. російських військ наземного компонента. Вони перебувають у Білорусі, РФ, а також на тимчасово окупованих територіях у Криму й ОРДЛО.
США та НАТО неодноразово закликали Росію до деескалації напруги на кордоні.
У Білому домі повідомили 18 січня, що Росія може будь-якої миті розпочати вторгнення в Україну. Зокрема, у США стурбовані переміщенням російських військ на навчання до Білорусі.
28 січня президент України Володимир Зеленський наголосив, що ситуація на кордоні не напруженіша, ніж на початку 2021 року, а висловлювання західних лідерів про наближення війни шкодять українській економіці.
За словами Резнікова, імовірність значної ескалації з боку РФ – низька.