США в межах угоди щодо "Північного потоку – 2" залишають право вводити санкції – ЗМІ

Очікують, що угоду між ФРН і США щодо "Північного потоку – 2" буде укладено найближчими днями
Фото: EPA

Влада США в межах угоди з Німеччиною щодо проєкту будівництва газопроводу "Північний потік – 2" залишає за собою право на використання санкцій. Про це повідомило агентство Reuters.

Як зазначає агентство, Сполучені Штати стурбовані тим, що Росія може зупинити постачання енергоресурсів в Україну або інші країни як форму агресії. Також США побоюються, що Україна втратить плату за транзит газу, який наразі транспортують через наявний наземний трубопровід.

У зв'язку із цим адміністрація президента Штатів Джо Байдена вирішила залишити за собою право застосовувати санкції в індивідуальному порядку відповідно до законодавства США, сказало одне з джерел.

Німеччина, зі свого боку, у межах угоди погодилася інвестувати $175 млн в Україну, щоб допомогти їй перейти на чистіші джерела енергії та підвищити її енергетичну безпеку.

Очікують, що угоду між ФРН і США буде укладено найближчими днями, до візиту президента України Володимира Зеленського у Вашингтон.

Як повідомили в Держдепартаменті США, 20 липня до Києва прибув радник Держдепу Дерек Шолле, мета візиту якого – обговорення відносин між країнами, а також питання російського газопроводу "Північний потік – 2".

Контекст:

Газопровід "Північний потік – 2" будують дном Балтійського моря, він має зв'язати Росію з Німеччиною. У зв'язку із цим проєктом транзит газу через Україну може опинитися під загрозою.

Виконавчий директор компанії – оператора газопроводу Nord Stream 2 AG Маттіас Варніг 11 липня заявив, що будівництво завершать у серпні. За його словами, "Північний потік – 2" добудовано на 98%.

Уряди США, України, Польщі, Угорщини, Молдови, Румунії, Чехії, Словаччини, Латвії, Литви й Естонії вважають "Північний потік – 2" загрозою для енергетичної безпеки Європи. Німеччина наполягає на завершенні будівництва.

Адміністрація президента США Джо Байдена виступала проти будівництва газопроводу, однак наприкінці травня Байден назвав "контрпродуктивним із погляду наших європейських відносин" введення нових санкцій проти "Північного потоку – 2", оскільки газопровід "практично закінчено".

18 травня видання Axios написало, що США не вводитимуть санкцій щодо оператора будівництва газопроводу – компанії Nord Stream 2 AG. Глава МЗС Німеччини Гайко Маас 19 травня це підтвердив. 21 травня Сполучені Штати додали до списку санкцій 13 російських суден, дві компанії й один заклад, пов'язані з будівництвом газопроводу, але Nord Stream 2 AG у списку немає.

Радник Байдена з нацбезпеки Джейк Салліван 20 червня заявив, що США й далі вводитимуть санкції проти російських компаній, що беруть участь у будівництві "Північного потоку – 2". У РФ це назвали "бігом із перешкодами по каруселі".

Зеленський сказав, що вважає "Північний потік – 2" зброєю Росії і як компенсацію за його запуск Україна хоче гарантій безпеки і повернення окупованих територій. На брифінгу за підсумками зустрічі з канцлеркою ФРН Ангелою Меркель 12 липня Зеленський заявив, що питання "Північного потоку – 2" мають обговорювати на саміті лідерів "Нормандської четвірки". Меркель зазначила, що Берлін серйозно ставиться до побоювань України через газопровід.

В Офісі президента вважають, що шанси зупинити "Північний потік – 2" все ще є, а спекуляції на тему, що він уже майже готовий, перебільшено.