Столтенберг назвав умову вступу України в НАТО
За його словами, позиція НАТО залишається незмінною – Україна стане членом Альянсу. Але наразі важливіше, щоб було відновлено її територіальну цілісність.
"Ми всі маємо розуміти, що основний акцент зараз роблять на те, щоб Україна перемогла як суверенна незалежна держава в Європі. Без перемоги України як незалежної держави все питання про членство не матиме значення. Тож перший крок у напрямі будь-яких відносин між Україною й НАТО – це гарантувати, що Україна переможе", – сказав Столтенберг.
Він зазначив, що саме тому союзники України надають їй "безпрецедентну" підтримку. Сьогодні ж генсек НАТО оголосив, що 4 квітня Фінляндія офіційно стане членом Північноатлантичного Альянсу.
Контекст:
Україна активізувала співпрацю з НАТО у 2014 році на тлі окупації Криму Росією та збройного конфлікту на Донбасі. Наприкінці 2014 року Верховна Рада ухвалила закон, який передбачає відмову України від політики "позаблоковості". Відповідно до Воєнної доктрини України, ухваленої 2015 року, поглиблення співпраці з НАТО є пріоритетним завданням.
7 лютого 2019 року український парламент ухвалив закон про внесення до Конституції положення про стратегічний курс держави на набуття повноправного членства України в Європейському союзі та Організації Північноатлантичного договору. Закон набув чинності 21 лютого.
У 2018 році НАТО визнав за Україною статус країни-аспіранта – кандидата на членство в Альянсі, 2020-го Україна набула статусу партнера розширених можливостей.
14 червня 2021 року у Брюсселі відбувся саміт НАТО, у підсумковому комюніке якого зазначали, що Альянс підтримує вступ України в НАТО.
30 вересня 2022 року – після того, як президент РФ Володимир Путін оголосив про анексію окупованої території України, – президент України Володимир Зеленський повідомив, що Україна подає заявку в НАТО за прискореною процедурою.
11–12 липня у Вільнюсі відбудеться черговий саміт НАТО. У ньому візьме участь приблизно 40 делегацій країн – членів і партнерів Альянсу. Зеленського також туди запросили.