Латвія підтримує вступ України в НАТО, коли умови для цього дадуть змогу – президент

Україна "має цілковите право" вступити в альянси, зазначив на пресконференції із Зеленським Левітс (ліворуч)
Фото: president.gov.ua
Латвія допомагає Україні з проведенням євроінтеграційних реформ.

Про це 3 березня у Львові на спільній пресконференції із президентом України Володимиром Зеленським заявив президент Латвії Егілс Левітс. Відеозапис заходу опубліковано у Facebook Офісу президента України.

"Ми підтримуємо переговори щодо дуже конкретних аспектів процесу набуття Україною повноцінного членства в ЄС, щоб переговори розпочалися до кінця цього року", – сказав Левітс.

За його словами, Україна "має цілковите право вступити до альянсів, а це означає – в НАТО".

"Латвія підтримує вступ України в НАТО, коли умови для цього дадуть змогу", – наголосив Левітс.

Левітс прибув до Львова 3 березня. Це третій його візит в Україну з початку повномасштабного вторгнення Росії: він приїжджав у квітні й у вересні 2022 року.

Разом із першими леді Левітс і Зеленський ушанували пам'ять загиблих захисників України на Полі почесних поховань Личаківського цвинтаря у Львові.

Два президенти також підписали спільну декларацію про підтримку Латвією повноправної європейської та євроатлантичної інтеграції України.

Контекст:

Протягом останніх років Україна прагнула членства в ЄС і НАТО, курс на вступ у ці організації зафіксовано в її Конституції.

28 лютого 2022 року, за чотири дні після початку повномасштабного вторгнення Росії, Україна подала заявку на вступ у Європейський союз за спеціальною процедурою. 23 червня лідери ЄС зібралися у Брюсселі на саміт, де надали Україні статус кандидата. Євросоюз погодився навесні 2023 року надати Україні проміжну оцінку виконання нею семи критеріїв для початку переговорів про вступ у Євросоюз.

30 вересня – після того, як президент Росії Володимир Путін оголосив про анексію окупованої території України, – Зеленський повідомив, що Україна подає заявку в НАТО за прискореною процедурою.

Генсек НАТО Єнс Столтенберг 30 листопада заявив, що попередньою умовою для початку переговорів про членство України в НАТО має стати її перемога і в цьому їй допомагають члени Альянсу.

Міністр оборони Олексій Резніков 13 січня зазначив, що Україна де-факто вже стала членом НАТО. "Я впевнений, що найближчим часом ми станемо членом НАТО де-юре", – додав він.

2023 року Україна прагне розпочати переговори про членство в ЄС, заявляв прем'єр-міністр Денис Шмигаль 3 січня. За його словами, Україна розраховує пройти шлях переговорів про вступ у ЄС менше ніж за два роки.

22 лютого глава Офісу президента України Андрій Єрмак заявив, що Україна може вступити в НАТО раніше, ніж у ЄС.

На думку Левітса, Україна може стати членом ЄС і НАТО, але не найближчим часом.