Суд у Мінську відхилив скаргу на затримання дівчини Протасевича
Суд Партизанського району Мінська відхилив скаргу на затримання громадянки Росії, дівчини опозиційного білоруського журналіста Романа Протасевича Софії Сапеги. Про це повідомив "Медузе" 28 травня її адвокат Олександр Філанович.
Засідання проводили в закритому режимі, оскільки цього вимагають норми Кримінально-процесуального кодексу Білорусі.
Філанович констатував, що дотепер його не ознайомили з документами, які стосуються затримання Сапеги. Цих документів не було і в суді. Рішення захист може оскаржити протягом доби.
Сапегу на судове засідання не привезли, зазначив Філанович у коментарі "Інтерфаксу".
Контекст:
Проти Сапеги порушили кримінальну справу за ч. 3 ст. 130 Кримінального кодексу Білорусі (розпалювання расової, національної, релігійної або іншої соціальної ворожнечі або розбрату), яка передбачає до 12 років позбавлення волі.
Як писала "Новая газета", Сапегу також підозрюють в організації масових заворушень, які призвели до тяжких наслідків (ч. 1 ст. 293) і групових діях, що грубо порушують громадський порядок (ч. 1 ст. 342). Максимальне покарання, яке загрожує дівчині за цими підозрами, – позбавлення волі на термін до 15 років.
Офіційно суть претензій до Сапеги досі не озвучували. За даними МЗС РФ, росіянку підозрюють у скоєнні якихось злочинів "у період із серпня до вересня 2020 року", коли в Білорусі була найактивніша фаза протестів.
Сапега – студентка Європейського гуманітарного університету у Вільнюсі. Вона громадянка Росії, але з дитинства жила в Білорусі, де має посвідку на проживання.
25 травня білоруський суд заарештував Сапегу на два місяці. Білоруські правозахисники визнали її політув'язненою, як і Протасевича. Кремль припустив, що Росія "де-юре може порушити питання" про її передання в РФ, повідомив "Інтерфакс".
Батьки Софії Сапеги стверджують, що вона не займалася політикою. Мати заарештованої Анна Дудич розповіла "Русской службе BBC", що її донька не брала участі у протестах: у день президентських виборів 9 серпня 2020 року вона була із сім'єю на дачі, а 11-го чи 12 серпня поїхала з Білорусі до Литви.
Сапегу і Протасевича затримали 23 травня. У цей день винищувач білоруських ВПС за дорученням Олександра Лукашенка, який вважає себе президентом Білорусі, підняли "для супроводу" літака Ryanair, який прямував з Афін до Вільнюса. Влада Білорусі стверджувала, що причиною приземлення стало повідомлення про мінування судна (згодом вибухових речовин на борту не виявили).
Після перевірки білоруські спецслужби зняли з рейсу Протасевича і Сапегу (в Мінську з літака зійшло ще кілька людей, у Ryanair підозрюють, що це були агенти КДБ Білорусі, Лукашенко заперечує).
Переслідування Протасевича пов'язане з Telegram-каналом NEXTA. Паблік здобув широку популярність улітку минулого року завдяки висвітленню і координації протестів, які почалися після оголошення результатів виборів президента Білорусі.