Дівчину Протасевича визнали політув'язненою

Сапегу затримали в Білорусі 23 травня разом із Протасевичем
Фото: sapega_sofia_ / Instagram
Білоруські правозахисники внесли до списку політичних в'язнів росіянку Софію Сапегу, дівчину опозиційного журналіста Романа Протасевича. Про це правозахисний центр "Весна" повідомив 26 травня.

Список поповнило ще кілька людей: Олександр Храпко, Ігор Винокуров, неповнолітні Едуард Кудинюк і Олександр Винярський.

"Ми оцінюємо переслідування Олександра Храпка, Ігоря Винокурова, Едуарда Кудинюка, Олександра Вінярського, Софії Сапеги, які були позбавлені волі і обвинувачені за ч. 2 ст. 293 КК (масові заворушення) і за ч. 1 ст. 342 КК (групові дії, які грубо порушують громадський порядок), як політично мотивоване переслідування у зв'язку з реалізацією ними свободи мирних зібрань та висловленням своїх думок щодо оголошених результатів виборів президента Білорусі і визнаємо їх політичними в'язнями", – заявили правозахисники.

Вони вимагають у влади країни звільнити всіх політв'язнів і припинити їхнє переслідування.

Протасевича визнали політв'язнем 24 травня. Станом на 27 травня в Білорусі політичними в'язнями визнано 426 осіб, повідомив правозахисний центр. Більшість із них потрапили під кримінальне переслідування після президентських виборів, які відбулися 9 серпня 2020 року.

Контекст:

Сапегу затримали в Білорусі 23 травня разом із Протасевичем. 25 травня її заарештували на два місяці. Офіційного обвинувачення їй поки не оголосили. Її підозрюють "у вчиненні кримінально караного діяння". Утримувати Сапегу вирішили у слідчому ізоляторі Комітету держбезпеки Білорусі.

МЗС РФ 24 травня надіслало в МЗС Білорусі ноту із запитом про підтвердження затримання громадянки Росії і надання консульського доступу до неї. Російський консул зустрівся з батьками Сапеги і "рекомендував адвоката з багатим досвідом захисту прав російських громадян".

Речниця МЗС РФ Марія Захарова заявила, що Сапегу підозрюють у Білорусі в кількох злочинах. У яких саме, поки офіційно не повідомляли.

"Новая газета" написала, що їй інкримінують організацію масових заворушень і групових дій, що грубо порушують громадський порядок. У разі переведення Сапеги у статус обвинуваченої їй загрожує до 15 років колонії.