Онучка Шушкевича оголосила голодування, вона вимагає визнати режим Лукашенка терористичним
Дві громадянки Білорусі почали безстрокове голодування біля будівлі представництва Єврокомісії у Варшаві. Про це повідомив Telegram-канал NEXTA.
За інформацією журналістів, ідеться про внучку колишнього голови Верховної ради Білорусі Станіслава Шушкевича Стасю Глинник і Божену Шамович.
Вони вимагають визнати терористичним режим Олександра Лукашенка, який вважає себе президентом Білорусі, і "негайно ввести економічні санкції для порятунку життів політв'язнів".
26 травня у Варшаві відбулася акція на підтримку білоруських політв'язнів.
Лідери білоруської опозиції сьогодні заявили про підготовку до нової фази активних протестів. Представники опозиції заявили, що смерть білоруського активіста Вітольда Ашуркова, переслідування журналістів порталу TUT.BY, захоплення літака Ryanair, у якому летів співзасновник Telegram-каналу NEXTA Роман Протасевич, – результат безкарності режиму й відсутності реакції на його дії.
Контекст:
9 серпня 2020 року в Білорусі відбулися вибори президента, після яких почалися масові акції протесту незгодних із результатами голосування. За офіційними даними, перемогу в них здобув Лукашенко, який перебуває при владі з 1994 року і за якого проголосувало 80,1% виборців. Друге місце з 10,1% голосів посіла опозиціонерка Світлана Тихановська. Водночас альтернативні екзитполи засвідчували протилежну картину – упевнену перемогу Тихановської.
Білоруські силовики жорстко розганяли мітинги, використовуючи світлошумові гранати, гумові кулі та водомети. За час протестів сотні демонстрантів було травмовано і поранено. За даними правозахисного центру "Весна", із серпня у країні затримали понад 25 тис. осіб, сумарно вони дістали до 100 тис. діб арешту. Влада заявляла про чотирьох загиблих учасників мітингів, опозиція – про вісьмох.
23 вересня Лукашенко провів таємну церемонію інавгурації, уперше в історії Білорусі її не анонсували й не транслювали на телебаченні. Низка держав, зокрема США, Великобританія, Канада, Німеччина, Латвія, Литва, Норвегія, Польща, Данія, Україна та Чехія, не визнали інавгурації Лукашенка.
Опозиція наполягає на проведенні нових виборів у Білорусі. Лукашенко заявив, що спочатку в країні треба змінити конституцію (проєкт нової конституції, за його словами, презентують 2021 року), а вже після цього провести нові вибори.
Станом на 26 травня в Білорусі політичними в'язнями визнано 421 людину, повідомив правозахисний центр "Весна". Більшість із них зазнали кримінального переслідування після президентських виборів.