"Там жорстокі, скажені закони, вони не для вас". Лукашенко закликав білоруську інтелігенцію не втручатися в політику
Він порадив творчій інтелігенції займатися властивими їм справами і не втручатися в політику.
"Повірте, ви будете тут кращими, а не там, у політиці. Там жорстокі, скажені закони, вони не для вас. Навряд чи у вас знайдеться хоч одна людина, яка витримає це. А занурившись туди, ви вже не зможете звідти вилізти. Тому бережіть себе", – заявив Лукашенко.
Він додав, що артистам треба "творити там, де у вас краще це вийде".
"Якщо ви думаєте, що ми завтра зламаємо країну, вона буде, наприклад, у складі Польщі і ви будете там великими й упізнаваними, то помиляєтеся. Поговоріть із тими, хто поїхав туди і повернувся", – заявив нелегітимний президент.
Контекст:
9 серпня 2020 року в Білорусі відбулися вибори президента, після яких почалися масові акції протесту незгодних із результатами голосування. За офіційними даними, перемогу в них здобув Лукашенко, який перебуває при владі з 1994 року і за котрого проголосувало 80,1% виборців. Друге місце з 10,1% голосів посіла опозиціонерка Світлана Тихановська. Водночас альтернативні екзитполи засвідчили протилежну картину – впевнену перемогу Тихановської.
Опозиція наполягає на проведенні нових виборів у Білорусі. Лукашенко заявив, що спочатку в країні треба змінити конституцію (проєкт нової конституції, за його словами, оприлюднять у 2021 році), а вже після цього провести нові вибори.
Білоруські силовики жорстко розганяли мітинги, використовуючи світлошумові гранати, гумові кулі і водомети. За час протестів сотні демонстрантів дістали травми і поранення. За даними правозахисного центру "Весна", із серпня в країні затримали понад 25 тис. осіб, сумарно вони дістали 83 тис. діб арешту. Влада заявляла про чотирьох загиблих учасників мітингів, опозиція – про вісьмох.
23 вересня Лукашенко провів таємну церемонію інавгурації, вперше в історії Білорусі її не анонсували і не транслювали на телебаченні. Деякі держави, зокрема США, Великобританія, Канада, Німеччина, Латвія, Литва, Норвегія, Польща, Данія, Україна та Чехія, не визнали інавгурації Лукашенка.
Євросоюз у жовтні минулого року запровадив обмежувальні заходи проти 40 осіб, відповідальних за фальсифікацію результатів президентських виборів і насильницьке придушення мирних протестів. До цих санкцій приєдналася і Україна. Тоді ж санкції за фальсифікацію виборів і розгін демонстрацій ввів мінфін США.