Телеканал "Дождь" потрапив у список ЗМІ-іноагентів через отримання понад €130 тис. від Євросоюзу – мін'юст РФ
"Телеканал "Дождь" щоквартально подає повідомлення про отримання коштів з іноземних джерел. У межах укладеного договору "Дождь" отримав від Європейського союзу в особі Європейської комісії (Брюссель, Бельгія) за висвітлення відносин між ЄС і Росією понад €130 тис.", – заявили в міністерстві.
Росфінмоніторинг встановив отримання телеканалом "опосередкованого іноземного фінансування через російські фонди". Телеканал також систематично поширював матеріали іноземних ЗМІ, отримуючи фінансування від інших держав, зазначено в повідомленні.
"Роскомнагляд за період із липня 2020 року до липня 2021 року виявив факти поширення і цитування в мережевому виданні tvrain.ru і телеканалом "Дождь" (засновник ТОВ "Телеканал Дождь") матеріалів іноземних засобів масової інформації, які виконують функції іноземного агента", – розповіли в мін'юсті.
Головред "Дождя" Тихон Дзядко написав у Facebook, що у телеканала договір із Євросоюзом і одним "іноземним агентом" – Сахаровським центром, про що знав Роскомнагляд. За його словами, такий договір у різні роки з ЄС укладало кілька російських ЗМІ.
Контекст:
Телеканал "Дождь" став у РФ "іноземним агентом" 20 серпня.
Закон про іноземних агентів ухвалили в Росії 2012 року. Будь-яку некомерційну організацію або громадський рух можуть занести у список агентів, якщо вони отримують фінансову підтримку з-за кордону і ведуть політичну діяльність. Критеріїв, за якими визначають таку діяльність, у законі чітко не визначено.
Організації, які потрапили у реєстр, мають періодично звітувати про свою фінансову діяльність, а також вказувати в інтернеті та всіх публікаціях у ЗМІ, що вони є іноземним агентом. Порушення можуть привести до мільйонних штрафів.
У листопаді 2017 року в Росії ухвалили закон, який дозволяє визнавати іноземними агентами засоби масової інформації, які отримують фінансування з-за кордону.
У список іноземних агентів РФ зараз входить 18 юросіб, серед ЗМІ – "Голос Америки", "Радио Свобода", "Крым.Реалии", "Настоящее время", "Медуза".
У Росії іноземним агентом також можуть визнати фізичну особу, яка поширює матеріали ЗМІ-іноагентів або бере участь у їхньому створенні, а також отримує гроші або майно з-за кордону або від російських юросіб, яких фінансують іноземні джерела. У списку мін'юсту РФ – 25 фізосіб- "іноагентів".