Телескоп Hubble сфотографував "зоряний вулкан" photo icon

Телескоп зафіксував викид із зірки газу, який світиться
Фото: nasa.gov

Космічний телескоп Hubble Національного управління США з аеронавтики й дослідження космічного простору (NASA) надав знімок великим планом однієї з найактивніших зоряних систем у галактиці Чумацький Шлях, яка утворює величезний спіральний візерунок (у відомстві назвали його "зоряний вулкан"). Знімок опублікував офіційний сайт NASA 16 жовтня.

Ідеться про подвійну зоряну систему під назвою R Водолія, яка розташована на відстані приблизно 700 світлових років від Сонця (видання Universe Space Tech уточнило, що це найближчий до Землі об'єкт такого типу). R Водолія належить до так званих симбіотичних систем, вона складається з пари: червоного гіганта (це головна зірка) й білого карлика.

Червона зірка пульсує, змінює температуру і з періодом 390 днів вона збільшує свою яскравість приблизно в 750 разів. На піку, як зазначили в NASA, зірка майже в 5000 разів яскравіша за Сонце. Білий карлик здійснює оберт навколо неї кожні 44 роки. Коли карлик наближається до червоного велетня, він гравітаційно відкачує з нього водневий газ. Цей матеріал накопичується на поверхні карликової зірки, відбувається спонтанний ядерний синтез, а потім вибух, схожий на вибух гігантської водневої бомби.

Під час вибуху викидаються схожі на гейзери нитки, що утворюють петлі і сліди, які складаються у спіральний візерунок. Він простягається приблизно на 400 млрд км у космосі, це в 24 рази більше за діаметр Сонячної системи. У пресрелізі NASA йдеться, що те, що відбувається, схоже на "скажений розбризкувач для газонів".

У відомстві повідомили, що спостерігали за цим процесом роками – у період із 2014-го до 2023 року – і змогли простежити еволюцію подвійної зірки та її туманності.

Контекст:

Космічний телескоп Hubble – автоматична обсерваторія на орбіті Землі, названа на честь астронома Едвіна Габбла. Це спільний проєкт NASA і Європейського космічного агентства.

Hubble вивели на орбіту 24 квітня 1990 року, відтоді він надіслав на Землю мільйони унікальних знімків, які значно розширили уявлення вчених про будову й походження Всесвіту. За чверть століття апарат провів 1,5 млн цільових спостережень за космічними об'єктами, повідомили в NASA. Перший знімок R Водолія Hubble зробив 1990 року.