Телескоп James Webb зафіксував пилову бурю на планеті за межами Сонячної системи
Про це повідомляє ВВС.
Професорка Единбурзького університету і Королівської обсерваторії Единбурга Бет Біллер пояснила мовнику, що буря, яку зафіксував Webb, не схожа на явище, яке можна побачити у пустельних районах на Землі, це радше "кам'янистий туман".
За її словами, це як піщинки, але "тільки набагато менші за звичайні, як дим".
У пресрелізі, який опублікували на сайті NASA, йдеться про те, що VHS 1256 b обертається відразу навколо двох зірок, день на планеті триває 22 години. Щоб зробити один оберт орбітою, планеті потрібно 10 тис. років. Вона розташована приблизно вчетверо далі від своїх зірок, ніж Плутон від Сонця.
Протягом доби її атмосфера "постійно піднімається, перемішується і рухається, підіймаючи гарячіший матеріал угору і опускаючи холодніший", ідеться в релізі.
"Унаслідок зміни яскравості є настільки дивовижними, що це найбільш змінний об'єкт планетарної маси, відомий на сьогодні", – зазначили у NASA.
З астрономічного погляду планета "зовсім молода" – з моменту її утворення минуло 150 млн років, вона ще змінюватиметься і остигатиме протягом мільярдів років, ідеться в повідомленні.
За допомогою телескопа науковці також встановили, що на планеті є вода, метан, чадний і вуглекислий газ.
"Це найбільша кількість молекул, коли-небудь ідентифікованих одночасно на планеті за межами нашої Сонячної системи", – ідеться у повідомленні.
ВВС зазначає, що VHS 1256 b уперше виявили за допомогою телескопа Vista у 2015 році. Це так званий супер-Юпітер – планета, схожа на газовий гігант у Сонячній системі, але набагато більша за Юпітер – можливо, в 12–18 разів – за масою. Попередні дослідження засвідчили, що планета має червоний колір, що вказувало на наявність пилу у її атмосфері.
Дослідження телескопа Webb підтвердили це.
Контекст:
James Webb – найбільший і найпотужніший телескоп, його вартість – $10 млрд, зазначає "Голос Америки". Цей телескоп спостерігає за об'єктами переважно в інфрачервоному спектрі, він приблизно в 100 разів чутливіший, ніж його попередник – космічний телескоп Hubble, який 30 років обертається навколо Землі на відстані 547 км і працює здебільшого в оптичному та ультрафіолетовому діапазонах хвиль.
Телескоп James Webb запустили 25 грудня 2021 року. 7–8 січня він розгорнув своє основне дзеркало. 12 липня 2022 року NASA показало перші знімки Всесвіту з телескопа James Webb.
21 липня повідомляли, що James Webb, можливо, виявив найдавнішу галактику, яка виникла за 300 млн років після Великого вибуху.