Тихановська: Протестні настрої в Білорусі нікуди не зникли, але зараз час партизанщини G

Тихановська: Протести в Білорусі не згасли. Змінилася картинка
Фото: Ростислав Гордон / Gordonua.com
Лідерка білоруської опозиції, кандидатка у президенти Білорусі на виборах 2020 року Світлана Тихановська вважає, що Олександр Лукашенко грає на страху людей і утримує владу лише завдяки насильству. В інтерв'ю засновнику видання "ГОРДОН" Дмитрові Гордону вона спрогнозувала, що навесні протести у країні відновляться з новою силою.

Білоруська опозиціонерка, кандидатка у президенти Білорусі на виборах 2020 року Світлана Тихановська вважає, що протестний рух у Білорусі розвиватиметься, і жителі країни пізніше знову повернуться на вулиці. Таку думку вона висловила в інтерв'ю засновнику інтернет-видання "ГОРДОН" Дмитрові Гордону.

"Протести в Білорусі не згасли. Змінилася картинка, змінилася форма протестів, але протестний рух, протестні настрої нікуди не пішли. Зрозуміло, зараз, якщо люди виходять на вулицю із прапорами, з гаслами, вони не встигнуть утекти від ОМОНу... Якщо десь з'являються люди, туди одразу ж спрямовують "космонавтів". І люди однаково виходять, люди борються, люди самоорганізовуються, щоб вийти, але трохи пізніше, знову величезною масою і дати зрозуміти, що ми все ще тут",  сказала Тихановська.

Вона зазначила, що зараз протести в Білорусі набули партизанської форми.

"Зараз час такої партизанщини, коли ти не можеш діяти відкрито, тому що це пряма дорога до в'язниці. Зрозуміло, що ні люди, ні ми цього не хочемо. Але точкові акції [тривають]: повісив стрічку, наклеїв наклейку, увімкнув пісню, посигналив, коли їдуть автобуси з делегатами так званими... Це їх так дратує... Наприклад, коли пов'язали стрічку на дереві, а туди приїжджає ціла пожежна машина, щоб її зняти. Або спилюють дерево, тому що не можуть зняти стрічку... сказала опозиціонерка.

Гордон заперечив, що від партизансько-підпільної боротьби Олександр Лукашенко, який очолює Білорусь з 1994 року, не піде.

"Знову-таки, я переношуся в Україні часів Майданів. Якщо в нас було відчуття несправедливості, якщо влада починала бити людей, а тим паче дітей, – підіймалися всі, захоплювали будівлі державної влади. Якби так знущалися з українців, як знущалися з білорусів, у нас би стріляли з усіх дахів і з усіх вікон. Ніхто не мирився б із цим. Ви розумієте, що Лукашенко від партизанських методів не подасть у відставку?" – запитав журналіст.

"Але він і не буде зміцнюватися далі. Він зміцнюється у своїх очах через ці незрозумілі Всебілоруські народні збори... Але це смішно. Уже не повернеться до білорусів поняття, що Лукашенко – сильний", – сказала Тихановська.

На її думку, навесні в Білорусі протести відновляться з новою силою.

"Думаю, що так [відновляться]. Потрібно тиснути з усіх боків. Усередині країни доводити їх до сказу дрібними проявами протесту. Необхідно здійснювати й зовнішній тиск, і якісь розслідування на міжнародному рівні проводити, щоб дати їм зрозуміти, що безкарним ніхто не залишиться", – вважає опозиціонерка.

Вона висловила думку, що Лукашенку вдається утримувати владу лише завдяки насильству.

"Він грає на страху людей. Він дав можливість бити білорусів, не маючи на те жодних підстав. Ось його підтримка. Але вона дуже сильно хитається", – сказала Тихановська.

Інтерв'ю з Тихановською вийде сьогодні на YouTube-каналі "В гостях у Гордона". Трансляцію розпочнуть о 18.00

У Білорусі з 9 серпня 2020 року тривають акції протесту незгодних із результатами голосування на виборах президента (на піку в мітингах брало участь по кілька сотень тисяч осіб, від початку 2021 року протестна активність знизилася). За офіційними даними, перемогу на виборах здобув Лукашенко, за якого проголосувало 80,1% виборців. Друге місце з 10,1% голосів посіла Тихановська. Водночас альтернативні екзитполи подавали протилежну картину – впевнену перемогу Тихановської.

За даними правозахисного центру "Весна", із серпня на акціях затримали понад 25 тис. людей, сумарно вони дістали 83 тис. діб арешту. Влада заявила про чотирьох загиблих учасників мітингів, опозиція – про вісьмох. На початок лютого у країні налічували 256 політичних в'язнів.

Одразу після виборів силовики погрозами змусили Тихановську покинути Білорусь, зараз вона із двома дітьми живе у столиці Литви Вільнюсі, її чоловіка Сергія Тихановського заарештували. За словами опозиціонерки, їй запропонували обрати "між дітьми та в'язницею", і вона обрала дітей.

Західні лідери висловили підтримку Тихановській і не визнали перемоги Лукашенка на виборах, проти нього і його оточення ЄС запровадив санкції.

Опозиція наполягає на проведенні нових виборів у Білорусі. Лукашенко заявив, що спочатку у країні треба змінити конституцію (проєкт нової конституції, за його словами, презентують 2021 року), а вже після цього провести нові вибори.