ЦВК Білорусі заявила, що референдум щодо поправок до конституції відбудеться в січні – лютому 2022 року

Референдум щодо поправок до конституції Білорусі анонсували в лютому
Фото: tut.by
Референдум щодо поправок до конституції Білорусі планують на січень – лютий 2022 року. Про це агентству "РИА Новости " заявила голова ЦВК Білорусі Лідія Єрмошина.

Вона підкреслила, що якщо говорити про суміщення референдуму з місцевими виборами, то крайня дата – 16 січня 2022 року.

Коментуючи інформацію, яка з'явилася в мережі, що референдум нібито може відбутися наприкінці літа – на початку осені поточного року, голова ЦВК Білорусі зазначила, що про це розмови немає.

Контекст:

Референдум у лютому анонсував Олександр Лукашенко, який вважає себе президентом Білорусі. На нього мають винести нову редакцію конституції країни.

Рішення про проведення референдуму ухвалили у відповідь на вимогу опозиції провести повторні вибори президента Білорусі. Лукашенко говорив, що спочатку у країні треба змінити конституцію (проєкт нової конституції, за його словами, презентують 2021 року).

Вибори у країні відбулися 9 серпня минулого року, за офіційними даними, перемогу в них здобув Лукашенко, за якого проголосувало 80,1% виборців. Друге місце з 10,1% голосів посіла білоруська опозиціонерка Світлана Тихановська. Водночас альтернативні екзитполи демонстрували протилежну картину – впевнену перемогу Тихановської. Незгодні з результатами голосування відтоді влаштовують масові акції протесту.

Білоруські силовики жорстко розганяли мітинги, використовуючи світлошумові гранати, гумові кулі та водомети. За час протестів сотні демонстрантів дістали травми і поранення. За даними правозахисного центру "Весна", із серпня у країні затримали понад 25 тис. осіб, сумарно вони дістали 83 тис. діб арешту. Влада заявила про чотирьох загиблих учасників мітингів, опозиція – про вісьмох.

23 вересня Лукашенко провів таємну церемонію інавгурації, уперше в історії Білорусі її не анонсували і не транслювали по телебаченню. Низка держав, зокрема США, Великобританія, Канада, Німеччина, Латвія, Литва, Норвегія, Польща, Данія, Україна та Чехія, не визнала інавгурації Лукашенка.

Євросоюз 2 жовтня ввів обмежувальні заходи проти 40 осіб, відповідальних за фальсифікацію результатів президентських виборів і насильницьке придушення мирних протестів. 6 листопада ЄС ввів санкції проти Лукашенка та ще 14 білоруських чиновників. 17 грудня ЄС ввів третій пакет санкцій проти Білорусі, обмежувальні заходи торкнулися 29 осіб та семи організацій.