Туреччина скасує прем'єр-міністра і розширить права президента. Що зміниться після референдуму?
16 квітня в Туреччині відбувся загальнонаціональний референдум, присвячений змінам до конституції. Турки підтримали 18 поправок, зокрема перехід до президентської республіки, скасування посади прем'єр-міністра і збільшення президентського терміну. Видання "ГОРДОН" розповідає, що ще зміниться в країні у зв'язку з результатами референдуму.
Чому в Туреччині вирішили провести референдум?
Про підготовку до референдуму стало відомо ще наприкінці 2016 року. Тоді лідер "Націоналістичного руху" Девлет Бахчелі заявив, що керівна Партія справедливості і розвитку готує проект поправок до конституції, який перетворить країну на президентську республіку і дасть змогу чинному главі держави Реджепу Ердогану залишатися при владі до 2029 року.
На такі зміни турецька влада зважилася після невдалої спроби військового перевороту в липні 2016 року. Після того, як заколот був придушений, у Туреччині затримали понад 100 тисяч причетних до перевороту, а більш ніж 40 тисяч із них заарештували.
У грудні пакет змін до конституції подали в парламент, а 18–21 січня 2017 року депутати його затвердили. Пізніше документ підписав сам Ердоган, а в лютому стало відомо, що референдум призначено на 16 квітня.
І що тепер зміниться?
На референдум поправки до конституції підтримали 51,41% (25,2 млн осіб), проти проголосували 48,59% (23,8 млн). Явка становила 85,46%.
До конституції Туреччини буде внесено 18 поправок, які означають перехід від парламентської республіки до президентської. Базові поправки:
-
Кількість депутатів у парламенті збільшать із 550 до 600;
-
Віковий ценз для обрання в парламент знизять із 25 до 18 років. Особам, які мають стосунок до збройних сил, заборонено балотуватися на виборах;
-
Президентські та парламентські вибори будуть проводити раз на п'ять років, в один і той самий день (раніше президентський термін становив чотири роки);
-
Розслідування діяльності президента може початися, якщо таке рішення підтримають 3/5 депутатів. Щоб розпочати розгляд справи проти президента у Верховному суді, потрібна підтримка 2/3 депутатів;
-
Міністри більше не зобов'язані усно відповідати на запитання в парламенті, також парламент не має права закликати уряд до відповідальності та зобов'язувати міністрів видавати укази з певних питань;
-
Президент більше не зобов'язаний виходити з політичної партії. Також він дістає право організовувати референдуми, а також оголошувати надзвичайний стан у країні;
-
Посада прем'єр-міністра скасована, главою уряду вважається президент країни;
-
Ухвалити рішення про проведення позачергових виборів може або президент, або 3/5 від загальної кількості депутатів. У цьому разі призначають і президентські, і парламентські вибори;
-
Найближчі президентські та парламентські вибори в Туреччині відбудуться 3 листопада 2019 року.
Основні зміни набудуть чинності після виборів у 2019 році. Після визнання підсумків референдуму зміняться лише три статті конституції, головна з яких – про те, що президент може залишатися членом політичної партії.
Як відреагували на цей референдум?
З підсумками референдуму главу МЗС Туреччини привітали його колеги з Ірану, Катару, Македонії, Саудівської Аравії, Судану та Кенії.
У Брюсселі теж відреагували на підсумки референдуму: голова Єврокомісії Жан-Клод Юнкер, представник ЄС із питань зовнішньої політики і політики безпеки Федеріка Могеріні та єврокомісар з питань європейської політики сусідства і розширення Йоганнес Ган зробили спільну заяву, в якій закликали Туреччину "шукати максимально можливого національного консенсусу" під час реалізації конституційних поправок.
Спостерігачі ОБСЄ та ПАРЄ констатували, що референдум не повністю відповідав прийнятим у Європі стандартам. Зокрема, сторони, які агітували "за" і "проти", не мали рівних можливостей, а противників поправок прирівнювали до терористів.
Російські експерти та політологи в коментарі агентству "Анадолу" висловили впевненість, що тепер відносини між Москвою та Анкарою стануть міцнішими.
Директор українського Центру близькосхідних досліджень Ігор Семиволос у коментарі виданню "ГОРДОН" зазначив, що тепер Ердоган де-юре дістав ті повноваження, які мав де-факто, а на відносинах Туреччини й України зміни не позначаться.
У кількох турецьких містах у день проведення референдуму пройшли акції протесту проти розширення повноважень президента, однак вони не стали масовими. Паралельно святкували перемогу прихильники Ердогана та керівної партії.
Що буде далі?
Ще за місяць до квітневого референдуму Ердоган заявляв, що після затвердження змін до конституції він розраховує повернути смертну кару. Утім, розмови про це ходили й раніше: влітку 2016 року референдум щодо цієї теми анонсував глава МЗС Мевлют Чавушоглу. У жовтні 2016 року Ердоган говорив, що "скоро" уряд розробить відповідний законопроект і подасть його в парламент. Однак протягом півроку цього не сталося.
Туреччина повністю скасувала цей вид покарання у 2004 році в межах євроінтеграції, тому відновлення смертної кари може поставити хрест на спробах Анкари вступити до Євросоюзу.
У березні Ердоган також заявляв, що після референдуму 16 квітня Анкара перегляне свої відносини з Європою. Водночас уже після референдуму міністр закордонних справ стверджував, що інтеграція до ЄС залишається стратегічним пріоритетом Туреччини.