Туск: Усі лідери, з якими я зустрічався останнім часом, зауважують, що Лукашенко програє цю битву
Білоруська опозиція близька до перемоги над режимом президента Білорусі Олександра Лукашенка, таку думку висловив колишній президент Європейської ради Дональд Туск.
Колишній президент Європейської ради Дональд Туск в інтерв'ю "Радио Свобода" заявив, що оптимістично ставиться до продовження скоординованої підтримки Білорусі Євросоюзом.
За його словами, не всі у ЄС знають, наскільки широка і наскільки складна сфера фінансової допомоги Білорусі.
"І тут я можу згадати, наприклад, Фонд у підтримку демократії, дуже ефективну некомерційну організацію, яка здатна допомогти білоруській революції в деяких логістичних і фінансових аспектах. Політичні зусилля. Тут найкращим із можливих прикладів, як займатися такою проблемою, як криза в Білорусі, є литовський уряд. Символічною підтримкою стала Сахаровська премія для білоруської опозиції. Найголовніше – налагодити виключне співробітництво, у якому поєднуються позитивні емоції, а також зусилля як усередині Білорусі, так і за її межами, тобто у Євросоюзі", – зазначив Туск.
Він сказав, що перебуває під враженням від останньої зустрічі з лідеркою білоруської опозиції Світланою Тихановською та іншими представниками опозиції.
"У якомусь сенсі вони великі романтики, дуже мужні, навіть героїчні. Водночас вони дуже реалістичні, дуже відповідальні. І вони знають, що можливо і що неможливо, коли йдеться про допомогу Євросоюзу. Вони усвідомлюють той факт, що у нас є деякі обмеження, включно з певними відмінностями в оцінці однієї і тієї самої проблеми державами – членами ЄС. Що дійсно важливо – так це те, що ніхто в Білорусі не повинен від цього відмовлятися, тому що вони дійсно близькі до перемоги. Я думаю, що можу сказати це, спираючись на особистий досвід, тому що я досі пам'ятаю себе молодим бунтарем у комуністичній Польщі. Я досі пам'ятаю людей на вулицях, омонівців, які б'ють народ... Але водночас я пам'ятаю, наскільки ефективним може бути мирний опір. Саме це і відбувається в Білорусі", – наголосив колишній президент Європейської ради.
За його словами, оцінка білоруських опозиціонерів така сама – потрібно бути настільки ж обережними, як і рішуче налаштованими.
"Водночас одне для мене абсолютно зрозуміло: що наша допомога і політична підтримка білоруської революції – це не тільки моральне зобов'язання. Одночасно це наш вкрай раціональний розрахунок. Ось чому я так оптимістично налаштований. Ще й тому, що майже всі лідери, з якими я зустрічався протягом останніх кількох місяців, указують на той факт, що Лукашенко програє цю битву. І навіть якщо не цю битву, то цю війну, затіяну ним проти свого ж народу і білоруського громадянського суспільства", – додав Туск.
У Білорусі з 9 серпня тривають масові акції протесту незгодних із результатами голосування на виборах президента Білорусі. За офіційними даними, перемогу в них здобув президент Олександр Лукашенко, за якого проголосувало 80,1% виборців. Друге місце з 10,1% голосів посіла кандидатка від опозиції Світлана Тихановська. Водночас альтернативні екзитполи засвідчували протилежну картину – упевнену перемогу Тихановської.
Білоруські силовики жорстко розганяли мітинги, використовуючи світлошумові гранати, гумові кулі та водомети. За час протестів сотні демонстрантів дістали травми й поранення, було затримано більше ніж 14 тис. осіб. За офіційними даними, загинуло четверо учасників мітингів.
25 жовтня в Білорусі був останній день народного ультиматуму, поставленого Тихановською Лукашенку. Цього дня тільки в Мінську на 11-й протестний марш вийшло понад 100 тис. осіб.
Тихановська заявляла, що, якщо цього дня Лукашенко не піде у відставку, 26 жовтня білоруси оголосять загальнонаціональний страйк на всіх підприємствах, вийдуть блокувати дороги й обвалять продажі в державних магазинах.
26 жовтня в Білорусі розпочався загальнонаціональний страйк. Цього дня затримали майже 600 осіб.