У Білорусі відбувається національний страйк
Після того, як сплив строк виконання вимог народного ультиматуму до президента Білорусі Олександра Лукашенка, у країні почався народний страйк. Із сьогоднішнього ранку вийшли страйкувати працівники державних заводів і підприємств, викладачі, медики, студенти та пенсіонери.
Сьогодні в Білорусі відбувається національний страйк великих підприємств, а також протести студентів і пенсіонерів, до яких раніше закликала лідерка опозиції Світлана Тихановська. Про це повідомляє видання TUT.BY.
На вулицю вийшли робітники підприємств, а також співробітники різних відомств і закладів по всій країні. У страйку беруть участь робітники МАЗ, "Білоруськалію", "Гродно Азоту", Парку високих технологій, Мінського електротехнічного заводу імені Козлова, "Атланта", Мінського тракторного заводу, "Білорусьнафти" і багатьох інших підприємств. Страйкують також медики і співробітники сфери освіти.
Видання пише, що міністр освіти Ігор Карпенко заявив: акції студентів набувають неприкритих форм агресії, тому їх "будуть припиняти правовими заходами".
Силовики вже почали затримувати протестувальників. За даними правозахисників центру "Весна", наразі затримано вже 188 осіб у Мінську, Гродні, Бресті, Могильові та в інших містах.
О 18.00 за мінським часом (о 17.00 за київським) у країні відбудеться загальнонаціональна акція на підтримку страйку.
У Білорусі з 9 серпня тривають масові акції протесту незгодних із результатами голосування на виборах президента Білорусі. За офіційними даними, перемогу в них здобув чинний президент Олександр Лукашенко, за якого проголосувало 80,1% виборців. Друге місце з 10,1% голосів посіла Тихановська. Водночас альтернативні екзитполи демонстрували протилежну картину – впевнену перемогу Тихановської.
Білоруські силовики жорстко розганяли мітинги, використовуючи світлошумові гранати, гумові кулі й водомети. За час протестів сотні демонстрантів дістали травми і поранення, було затримано більше ніж 14 тис. осіб. За офіційними даними, загинуло четверо учасників мітингів.
Лукашенко 23 вересня вступив на посаду президента. Уперше в історії Білорусі церемонії інавгурації не анонсували і не транслювали по телебаченню. Низка держав, зокрема США, Великобританія, Канада, Німеччина, Латвія, Литва, Норвегія, Польща, Данія, Україна та Чехія, не визнали інавгурації Лукашенка.
25 жовтня в Білорусі був останній день народного ультиматуму, поставленого Тихановською Лукашенку. Цього дня тільки в Мінську на 11-й протестний марш вийшло понад 100 тис. осіб.
Тихановська заявляла, що якщо цього дня Лукашенко не піде у відставку, 26 жовтня білоруси оголосять загальнонаціональний страйк на всіх підприємствах, вийдуть блокувати дороги й обвалять продажі в державних магазинах.